Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest organizatorem transportu publicznego na terenie Śląska i Zagłębia. Obejmuje 56 gmin połączonych 500 liniami tramwajowymi, autobusowymi i trolejbusowymi. W całej sieci transportowej obowiązuje jeden regulamin i zasady korzystania z komunikacji miejskiej. Nie wszyscy pasażerowie jednak go znają więc GZM postanowił napisać bardzo krótką instrukcję wsiadania i wysiadania z tramwaju. Reakcje pasażerów mogą zaskakiwać.
Jak wsiadać do tramwaju GZM?
Wydawać się może, że nie ma nic prostszego jak wsiąść do tramwaju. Instrukcja, którą napisał GZM, jest lakoniczna.
Podróż tramwajem należy rozpocząć od wejścia do pojazdu drzwiami. Drzwi w pojazdach Transport GZM otwieramy samodzielnie przyciskiem znajdującym się na drzwiach, lub w przypadku niektórych modeli, w okolicy drzwi. Drzwi zamykają się automatycznie. Ich zamknięcie poprzedza sygnał dźwiękowy, dla własnego bezpieczeństwa nie wolno wchodzić do pojazdu po usłyszeniu tego sygnału – tyle instrukcja.
Pasażerów wyraźnie zaciekawiło pierwsze zdanie, zwłaszcza w kontekście niedawnego incydentu z Chorzowa, gdzie młody mężczyzna jechał na dachu tramwaju.
Ostatnio okazało się, że jeden pan tego nie wiedział. Pewnie dlatego przejażdżkę odbył na dachu tramwaju – komentuje jeden z pasażerów.
A jak z wejściem na dach tramwaju? Jakiego przycisku użyć? – żartuje inny pasażer?
Te żarty szybko uciął moderator GZM, który odpisał: Taka podróż jest skrajnie niebezpieczna i jak się okazuje skrajnie droga. Absolutnie tego nie polecamy. Wystarczyłoby to na 4,5 roku podróżowania z biletem sieciowym 180.
Najkrótsze linie tramwajowe na Śląsku i Zagłębie
Zobacz koniecznie
Jak wyjść z tramwaju wg instrukcji GZM?
Korzystający z tramwajów zauważyli, że instrukcja GZM jest niepełna, bo nie wiadomo, jak się z tramwaju wydostać.
No dobra, wejścia drzwiami. Ale co z wyjściem? – zapytał jeden z pasażerów.
Tym razem riposta GZM okazała się celna:
Drzwi w naszych pojazdach działają w obie strony – napisał GZM.
Jak kulturalnie wchodzić i wychodzić z tramwajów?
W intensywnej wymianie myśli na facebookowym profilu Transport GZM znalazła się także jedna bardzo cenna uwaga, odnosząca się do kultury wchodzenia i wychodzenia z tramwaju.
Dla nieprzytomnych najpierw wysiadamy następnie wsiadamy, oczekujący na wsiadanie nie zachowują się jak dzikie bydło zwolnione pierwszy raz z łańcucha – napisał jeden z pasażerów.
Tak, to zdecydowanie dobra rada, najpierw pozwalamy wygodnie wysiąść z pojazdu, potem wsiadamy – skomentował GZM.