Czym jest „Leksykon pieśni śląskiej”?
Książka „Leksykon pieśni śląskiej” to prawie 200 stron, na których znajduje się niemal 200 pieśni ludowych i kościelnych. Pochodzą one z okresu przedwojennego oraz powojennego. Opowiadają o życiu wsi Łaziska i jej okolicach. To właśnie tam mieszkańcy, mimo ciężkiej, codziennej pracy, potrafili się cieszyć, wyrażając swoje uczucia i tęsknoty pieśnią. Utwory śpiewano w przeróżnych sytuacjach, od uroczystościach rodzinnych, przy pracy na polu, czy nawet po skubanie pierza.
Jak mówi autorka - uczucia i tęsknoty, jak też stan ducha, bardzo łatwo można uchwycisz i zrozumieć próbując te pieśni zanucić. Większość z piosenek, często nieznanego autora tekstu czy muzyki, nie jest związana jedynie z rejonem gminy Godów. Jednak przez swój specyficzny przekaz melodii oraz tożsamość obyczajowa wpisała się w kulturę Regionu nad Olza.
- Śpiewanie było i jest częścią Mszy Świętej. Ludność tego Regionu jest bardzo religijna, dlatego znajdziesz tu równiez pieśni kościelne, które już dawno wyparty z repertuaru organisty. By nie zostały zapomniane znalazły również swoje miejsce w niniejszym leksykonie. - mówi Danuta Gajdosz, jedna z autorek dzieła.
Autorki publikacji chciały, by pieśni, kiedyś przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie lub spisywane w zeszytach, nie zostały w powszechnej świadomości zapomniane. Pomysłodawczynią wydania „Leksykonu pieśni śląskiej” była Danuta Gajdosz, kierownik zespołu folklorystycznego „Kalina”, jedna z autorek opracowania.
Druga autorka to Mirela Szkatuła, zespołowa dyrygentka, która do słów opracowała zapis nutowy, przez co zachowane zostaną nie tylko słowa, ale również melodia utworów. Jak pisze w swojej publikacji lokalny portal naszwodzislaw.com - powstanie książki nie byłoby możliwe bez zaangażowania zespołów z okolicznych miejscowości. To one przechowują wiele starych pieśni. I to one dostarczyły autorkom materiałów.
Realizacja projektu trwała 2 lata, a swój finał miała w listopadzie 2011 roku. Uroczystość związaną z promocją książki uświetniły występy przedszkolaków i uczniów szkoły w Łaziskach, którzy zaśpiewali ludowe pieśni.
Leksykon został rozprowadzony po bibliotekach, szkołach i przedszkolach gminy Godów. Zainteresowanie publikacją jest spore, chociażby wśród ludzi kultury związanych z szeroko pojętym folklorem, dla których taki leksykon to prawdziwa gratka. Jak głosiły media w 2014 roku - autorki nie wykluczają II wydania, rozszerzonego o dodatkowe pieśni.
Leksykon został nagrodzony
W 2014 roku Urząd Marszałkowski ogłosił listę laureatów konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”. W konkursie doceniony został również Leksykon Pieśni Śląskiej gminy Godów, który zajął III miejsce w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje.
Godów historycznie
Godów to gmina wiejska położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego. Historycznie teren gminy Godów należy do ziemi wodzisławskiej położonej na Górnym Śląsku. Siedziba gminy to Godów. Według danych z 31.12.2023 gminę zamieszkuje 13539 osób.
Zobacz zdjęcia z gminy Godów: