Leksykon Pieśni Śląskiej gminy Godów popularyzujący tradycje, obrzędy i zwyczaje. Został nawet nagrodzony

i

Autor: Gmina Godów

Ciekawostki

Leksykon Pieśni Śląskiej gminy Godów popularyzujący tradycje, obrzędy i zwyczaje. Został nawet nagrodzony

"Piyknie jest śpiywać, wtedy nasze dusze śmieją się. Piyknie jak tako troszka pszocieli roz w tydniu z uciechą sie spodko, cierpliwie pieśniczek się uczy." Tymi słowami otwiera się Leksykon Pieśni Śląskiej, zbiór tradycyjnych pieśni gminy Godów. Dzięki niemy tradycja pozostanie na wieki.

Czym jest „Leksykon pieśni śląskiej”?

Książka „Leksykon pieśni śląskiej” to prawie 200 stron, na których znajduje się niemal 200 pieśni ludowych i kościelnych. Pochodzą one z okresu przedwojennego oraz powojennego. Opowiadają o życiu wsi Łaziska i jej okolicach. To właśnie tam mieszkańcy, mimo ciężkiej, codziennej pracy, potrafili się cieszyć, wyrażając swoje uczucia i tęsknoty pieśnią. Utwory śpiewano w przeróżnych sytuacjach, od uroczystościach rodzinnych, przy pracy na polu, czy nawet po skubanie pierza.

Jak mówi autorka - uczucia i tęsknoty, jak też stan ducha, bardzo łatwo można uchwycisz i zrozumieć próbując te pieśni zanucić. Większość z piosenek, często nieznanego autora tekstu czy muzyki, nie jest związana jedynie z rejonem gminy Godów. Jednak przez swój specyficzny przekaz melodii oraz tożsamość obyczajowa wpisała się w kulturę Regionu nad Olza.

- Śpiewanie było i jest częścią Mszy Świętej. Ludność tego Regionu jest bardzo religijna, dlatego znajdziesz tu równiez pieśni kościelne, które już dawno wyparty z repertuaru organisty. By nie zostały zapomniane znalazły również swoje miejsce w niniejszym leksykonie. - mówi Danuta Gajdosz, jedna z autorek dzieła.

Autorki publikacji chciały, by pieśni, kiedyś przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie lub spisywane w zeszytach, nie zostały w powszechnej świadomości zapomniane. Pomysłodawczynią wydania „Leksykonu pieśni śląskiej” była Danuta Gajdosz, kierownik zespołu folklorystycznego „Kalina”, jedna z autorek opracowania.

Druga autorka to Mirela Szkatuła, zespołowa dyrygentka, która do słów opracowała zapis nutowy, przez co zachowane zostaną nie tylko słowa, ale również melodia utworów. Jak pisze w swojej publikacji lokalny portal naszwodzislaw.com - powstanie książki nie byłoby możliwe bez zaangażowania zespołów z okolicznych miejscowości. To one przechowują wiele starych pieśni. I to one dostarczyły autorkom materiałów.

Realizacja projektu trwała 2 lata, a swój finał miała w listopadzie 2011 roku. Uroczystość związaną z promocją książki uświetniły występy przedszkolaków i uczniów szkoły w Łaziskach, którzy zaśpiewali ludowe pieśni.

Leksykon został rozprowadzony po bibliotekach, szkołach i przedszkolach gminy Godów. Zainteresowanie publikacją jest spore, chociażby wśród ludzi kultury związanych z szeroko pojętym folklorem, dla których taki leksykon to prawdziwa gratka. Jak głosiły media w 2014 roku - autorki nie wykluczają II wydania, rozszerzonego o dodatkowe pieśni.

Leksykon został nagrodzony

W 2014 roku Urząd Marszałkowski ogłosił listę laureatów konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”. W konkursie doceniony został również Leksykon Pieśni Śląskiej gminy Godów, który zajął III miejsce w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje.

Godów historycznie

Godów to gmina wiejska położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego. Historycznie teren gminy Godów należy do ziemi wodzisławskiej położonej na Górnym Śląsku. Siedziba gminy to Godów. Według danych z 31.12.2023 gminę zamieszkuje 13539 osób.

Zobacz zdjęcia z gminy Godów:

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: