WIADOMOŚCI

Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego? Jest taki plan

2024-11-12 12:09

Łaźnia Moszczenica właśnie aplikowała do Szlaku Zabytków Techniki. Jest to ważny krok, który niesie wiele korzyści zarówno dla samego obiektu, jak i dla zwiedzających Carbonarium – pierwszej stałej wystawy w Łaźni Moszczenica, która w fascynujący sposób przekazuje wiedzę o węglu i przybliża górniczą historię regionu.

Łaźnia Moszczenica będzie wpisana w Szlak Zabytków Techniki?

Szlak Zabytków Techniki to unikalna trasa turystyczno-kulturowa, która łączy ponad 40 obiektów związanych z przemysłowym dziedzictwem Śląska. Szlak obejmuje kopalnie, zakłady hutnicze, elektrownie, stacje kolejowe, zakłady włókiennicze, a także kolonie robotnicze. To miejsca autentyczne, mocno zakorzenione w historii śląskiego przemysłu. Dzisiaj stanowią atrakcje turystyczne, przyciągające zwiedzających z całej Polski i zagranicy.

Obecność na Szlaku wymaga spełnienia szeregu wymagań dotyczących autentyczności, infrastruktury i gotowości do obsługi turystów. Obiekty muszą także zdobyć co najmniej dwukrotnie tytuł „Obiektu Zaprzyjaźnionego Szlaku Zabytków Techniki” i zorganizować dwukrotnie INDUSTRIADĘ. Łaźnia Moszczenica ten wymóg już spełniła, organizując INDUSTRIADĘ trzykrotnie w latach 2021 – 2023. Jest też na ten moment jedynym przykładem tego rodzaju transformacji obiektu poprzemysłowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Taka możliwość przyciągnęłaby więcej odwiedzających, nawet spoza województwa śląskiego

Obiekt wpisany na Szlak Zabytków Techniki zyskuje większą rozpoznawalność, możliwości promocji oraz dostęp do szerokiej grupy zwiedzających, którzy przyjeżdżają do naszego województwa, aby odkrywać industrialne dziedzictwo regionu.

Przynależność do Szlaku to też korzyści dla zwiedzających. To swego rodzaju gwarancja jakości. Obiekty na Szlaku muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące infrastruktury, co pozytywnie wpływa na komfort i jakość zwiedzania. Obecność na Szlaku pozwala też na zacieśnienie współpracy z innymi obiektami, co prowadzi do powstawania nowych projektów, wspólnych wystaw i inicjatyw, z których mogą skorzystać zwiedzający. To też kolejne możliwości pozyskiwania środków na działalność. Carbonarium, jako serce Łaźni, może liczyć na większe zainteresowanie i bogatszą ofertę.

Na decyzję trzeba poczekać

Operator Szlaku, czyli Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przeprowadza audyt terenowy, a ostateczną decyzję podejmuje Zarząd Województwa Śląskiego. Decyzję o tym, jakie obiekty zostaną włączone do Szlaku, podejmuje on nie rzadziej niż co trzy lata. Oznacza to, że decyzję o tym, czy Łaźnia Moszczenica stanie się częścią Szlaku poznamy nie wcześniej niż w czerwcu 2025.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Tereny po KWK Moszczenica to kawał historii dla jastrzębian

W Barbórkę 1965 r. oddano do użytku nowoczesną kopalnię węgla kamiennego „Moszczenica”. W uroczystości otwarcia uczestniczył I Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysław Gomułka, który uruchomił maszynę wyciągową transportującą pierwszy wózek węgla spod ziemi. Mało kto już pamięta, że przy KWK „Moszczenica” działał basen. Budowę przestrzeni przystosowanej specjalnie do wymagań krytej pływali zakończono w 1973 r. Od tamtej pory z basenu korzystali pracownicy, ale również ich dzieci, dla których organizowano lekcje nauki pływania. Była część dla osób umiejących pływać oraz dla amatorów. Nie brakowało trampolin, a nawet zjeżdżalni.

W 1995 r. odnowiono moszczenicki basen pierwszy raz od otwarcia. Wymieniono okna, płytki ceramiczne, pomalowano obrzeże niecki i przedłużono trampolinę. Zainstalowano nowe rury odprowadzające wodę do filtrów i uzdatniającą ją.

Kopalnię KWK „Moszczenica” zamknięto w 2001 r. Później, nieczynny już obiekt po krytej pływalni wykorzystywali między innymi strażacy na specjalistyczne szkolenia. Dziś na terenie dawnej KWK "Moszczenica" powstał Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica prowadzący Carbonarium, na którego otwarcie, we wrześniu 2023 roku czekali wszyscy mieszkańcy. Po byłej kopalni zostało kilka obiektów, w tym właśnie górnicza łaźnia, w której przebierali się górnicy wyjeżdżający z pracy. Przez dwie dekady budynek stał niezagospodarowany. Carbonarium to wyjątkowe miejsce, w którym wykorzystane są nowoczesne technologie do opowieści o dziejach węgla, kopalń i miasta.

Czy znasz śląskie zawody? To trudny QUIZ nawet dla mieszkańców Górnego Śląska

Pytanie 1 z 10
Śląski baniorz to po polsku...