TU WARTO PRZYJECHAĆ

Pałac w Baranowicach jesienną porą to miejsce, które trzeba odwiedzić. Zobacz zdjęcia z malowniczego parku

Pałac w Baranowicach to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zabytków w województwie śląskim. Malowniczo położony obiekt zaprasza na spacery całe rodziny. Ogromne drzewa, znaki wyglądające jak z dawnych lat i mostki w parku wprowadzają tam wyjątkowy klimat.

Pałac w Baranowicach to miejsce z duszą

Dzisiejszy Pałac w Baranowicach to zabytkowy, tętniący życiem, ulokowany na skraju klimatycznego parku obiekt. W jego otoczeniu znajdują się zadbane alejki, oświetlone ławki, pomniki przyrody. To właśnie wiekowe dęby są niemymi świadkami wydarzeń dotyczących tego miejsca, zmieniających się ludzkich losów, niezwykłych historii, tajemnic, a nawet legend.

Przez wieki liczni mieszkańcy byli świadkami niesamowitych zdarzeń, a w ich relacjach pojawiały się zagadkowe postacie Białej i Czarnej Damy, które nawiedzały pałacowe wnętrza. I chociaż obecnie miejsce to prezentuje się zjawiskowo, nie zawsze tak było… Nieużytkowany przez wiele lat Pałac popadał 
w ruinę, na szczęście dzięki niestrudzonym staraniom władz miasta oraz mieszkańców udało się uratować obiekt przed całkowitym zniszczeniem. 

Zobacz zdjęcia z tego miejsca:

Pałac przeszedł renowację

Renowacja Pałacu Baranowice to największa żorska inwestycja ostatnich lat. Zabytek w ciągu niespełna trzech lat zmienił się nie do poznania. Przeprowadzone zostały kompleksowe działania, polegające na renowacji pochodzącego z XVII wieku pałacu.

Teraz jest on ozdobą dzielnicy Baranowice oraz całego miasta. Wspaniałe wnętrza, w których zachowano historyczny wygląd, prezentują się wyjątkowo z uwagi na polichromie, które zostały pieczołowicie odwzorowane według fragmentów zachowanych na ścianach budynku. Zarówno w środku jak i na zewnątrz pałacu można podziwiać wiele elementów dekoracyjnych.

Wypiękniał także przypałacowy park o powierzchni ponad 8 ha, który porastają kilkudziesięcioletnie drzewa. Zieleń została uporządkowana oraz powstały nowe oświetlone alejki spacerowe, urozmaicone mostkami, na wzór alejek pochodzących z połowy XIX wieku, gdy pałac był własnością rodziny Durantów. W ramach projektu odtworzone zostały też zabytkowe bramy wjazdowe.

Odremontowano studnię, poidło, lodownię i komin dawnej kuźni. Na terenie całego parku pojawiły się ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. By przywrócić historyczny układ terenu, burzono budynki gospodarcze, wybudowane w latach 70. XX wieku. Całkowita wartość projektu to 29 583 464,89 zł.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: