Kosztowny dymek. Rząd planuje drastyczne podwyżki

i

Autor: freepic.diller/Freepik.pl Kosztowny dymek. Rząd planuje drastyczne podwyżki

Pieniądze

Kosztowny dymek. Rząd planuje drastyczne podwyżki

Ministerstwo Finansów planuje rekordowe podwyżki na wyroby tytoniowe. Ceny mają drastycznie wzrosnąć już w przyszłym roku, a w ciągu kolejnych lat cena będzie wyższa nawet o 150 procent. Dostanie się zwłaszcza e-papierosom.

Ministerstwo finansów specjalnym spotkaniu z przedsiębiorcami poinformowało, że w przyszłym roku mogą się spodziewać zmian w akcyzie na papierosy i wyroby tytoniowe. Podwyżki były zapowiadane zresztą przez rząd już od dłuższego czasu. To, co jednak szokuje, to skala podwyżek. W 2025 roku podwyżki będą rekordowe, ale w ciągu kolejnych lat akcyza będzie podwyższona nawet o 150. 

W przyszłym roku akcyza na poszczególne wyroby wzrośnie nastepująco:

  • Papierosy - wzrost o 25 proc. 
  • Tytoń do papierosów - 38 proc. 
  • Wyroby nowatorskie, np. płyn do e-papierosów - 50 proc. 
  • E-papierosy - 75 proc.

Tak podrożeją wyroby tytoniowe od nowego roku

Podwyżki w 2025 roku sprawią, że paczka papierosów będzie kosztować co najmniej 20 zł - wylicza gazeta "Fakt". To jednak nie koniec podwyżek. Najbardziej dostanie się e-papierosom. Podwyżka podatku od nich będzie w 2025 roku wynosić 75 proc. Rok później wyniosą kolejne 50 proc., a w 2027 roku wzrosną dodatkowo o 25 proc. To samo czeka inne wyroby. Akcyza na papierosy wzrośnie w ciągu trzech lat o 60 proc., czyli kolejno o 25 proc., 20 proc. i 15 proc. Tytoń do papierosów dostanie wzrost na akcyzie o 90 proc. (38, 30, 22 proc.) a wyroby nowatorskie o 85 proc. (50, 20, 15 proc.). 

W przyszłym tygodniu przedsiębiorcy mają się spotkać w sprawie podwyżek akcyzy na alkohol i wyroby alkoholowe. Przedsiębiorcy spodziewają się, że i tutaj może dojść do bardzo wysokich podwyżek.