Wystawa koncentruje się na etapie tworzenia strojów, sztuki przez scenografa. To właśnie jego zadania odgrywają znaczącą rolę w powstaniu spektaklu. Często aktorzy oraz widzowie widzą już gotowy strój lub charakteryzację, jednak, aby powstały te dwie rzeczy, wcześniej musi powstać projekt, za który odpowiedzialny jest scenograf. Jego głównym zadaniem jest stworzenie postaci.
Najnowsza wystawa w Muzeum Śląskim pokazuje prace autorek projektów kostiumów damskich, których kolekcja w Muzeum jest na prawdę spora. Aktualnie na wystawie znajduje się około 50 elementów ekspozycji.
- Na tej ekspozycji, tak jak właśnie różnorodna jest kobieca osobowość, kobieca postać, tak właśnie pokazaliśmy różnorodne inspiracje, do których sięgali scenografowie, budując postać od strony plastycznej - mówi Sylwia Ryś kurator wystawy
Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć projekt kostiumu do sztuk szekspirowskich, ale i również polskich jak np. Moralność Pani Dulskiej. Na ekspozycji nie zabrakło masek teatralnych oraz kostiumów na manekinach. Początkowe projekty są wbrew pozorom bardzo dokładne. Scenograf skupia się nie tylko na stworzeniu stroju postaci, ale ukazuje elementy, które w późniejszym czasie mogą być znaczące dla samego aktora.
- Na tej wystawie sięgamy do źródeł, czyli właśnie projektu scenograficznego, gdzie ta postać powstaje. Często możemy zauważyć, że oprócz takich elementów jak ubiór, scenograf zaznacza inne rzeczy jak np. wyraz twarzy, ułożenie włosów, gesty, a nawet ruch - dodaje Sylwia Ryś
Wystawa skierowana jest dla wszystkich osób, nawet rodzin z dziećmi. Możecie ją jeszcze zobaczyć tylko przez najbliższy miesiąc, od wtorku do niedzieli. Więcej informacji na temat samej wystawy znajdziecie na stronie Muzeum.