Walka w obronie starych buków w Lesie Murckowskim
O kilkuletniej walce społeczników w obronie starodrzewu pisaliśmy szczegółowo w lutym tego roku. Chodzi o niemal dwustuletnie buki, które rosną w Lesie Murckowskim. Afera wybuchła na początku 2021 roku, kiedy okazało się, że Nadleśnictwo Katowice planuje wyciąć część z nich.
Po miesiącach dyskusji na linii społecznicy - miasto - leśnicy udało się wypracować kilka rozwiązań. Po pierwsze, na spornych 13 hektarach lasu utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Po drugie, powiększony został rezerwat "Las Murckowski", który zyskał 40 hektarów i kolejne 260 hektarów otuliny. Po trzecie, prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział powołanie zespołu do spraw kształtowania gospodarki leśnej w Katowicach, który miał się zająć "systemową próbą podejścia do ochrony drzew" na terenie całego miasta.
Po roku pracy zespołu prezydenta nie ma żadnych konkretów
Propozycja utworzenia zespołu padła w odpowiedzi na projekt uchwały obywatelskiej w sprawie ustanowienia 227 drzew pomnikami przyrody. Uchwała miała trafić pod głosowanie w lipcu zeszłego roku, ale w ostatniej chwili społecznicy ją wycofali, przystając na sugestię prezydenta Krupy.
Jednak roczne efekty działań zespołu okazały się dla strony społecznej niezadowalające. Od września 2022 roku do listopada 2023 roku odbyły się cztery spotkania, wszystkie zdominowali przedstawiciele Lasów Państwowych i jak na razie nie wypracowano żadnych konkretnych rozwiązań. Dlatego społecznicy zdecydowali się wrócić do pierwotnego pomysłu, by stare buki w Lesie Murckowskim ustanowić pomnikami przyrody.
Powstał obywatelski projekt uchwały ws. ustanowienia pomników przyrody w Katowicach
W urzędzie miasta w Katowicach został już złożony obywatelski projekt uchwały ustanowienia 216 drzew pomnikami przyrody (197 buków pospolitych, 7 to grabów pospolitych, 7 dębów szypułkowych i 5 kasztanowców zwyczajnych). W inwentaryzacji i badaniu drzew pomogli specjaliści z kilku firm i stowarzyszeń m.in. Federacji Arborystów Polskich czy Taxus Arbor.
Aktualnie społecznicy zbierają podpisy pod projektem uchwały. Aby rada miasta ją rozpatrzyła, potrzebne jest co najmniej 300 głosów.
Podpis pod projektem uchwały można złożyć w następujących punktach:
- Kwiaciarnia Lawendowa - z miłością do kwiatów ul. Kościuszki 33
- Biksa – róg Kościuszki i placu Miarki
- Mushi - ul. Kościuszki 39
Polecany artykuł: