Metrorower w Bytomiu coraz bliżej. W Śródmieściu rozpoczął się montaż stacji rowerowych

i

Autor: UM Bytom / Grzesiek Goik

Bytom

Już w wakacje Metrorower będzie dostępny w 31 gminach GZM. Trwa montaż stacji w Bytomiu

Do grona miast Metropolii, w których działa Metrorower, już wkrótce dołączy Bytom. Na terenie miasta trwa właśnie montaż pierwszych stacji rowerowych. Łącznie powstanie 66 stacji, a bytomianie będą mogli skorzystać z 662 rowerów.

Metrorower w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Metrorower to największy w Polsce i trzeci w Europie system miejskich wypożyczalni rowerów. Jego oficjalna inauguracja odbyła się w niedzielę niedzielę 25 lutego 2024 roku.

W pierwszej fazie rowery pojawiły się w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Chorzowie, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. Teraz do systemu stopniowo dołączają kolejne miasta, a wśród nich znalazł się Bytom.

Trwa montaż stacji Metroroweru w Bytomiu

Aktualnie trwa montaż stacji na terenie miasta. W pierwszej kolejności pojawią się w śródmieściu przy ul. Wrocławskiej, ul. Reja, ul. Łużyckiej i ul. Pułaskiego. W kolejnych tygodniach wykonawca zajmie się montażem stacji w dzielnicach. Docelowo w całym Bytomiu będzie dostępnych 66 stacji, a w nich gotowe do wypożyczenia będą 662 rowery. Prace montażowe i odbiory powinny potrwać do końca lipca.

Zgodnie z planem, Metrorower w Bytomiu ruszy 1 sierpnia. Użytkownicy na stacjach znajdą wszystkie potrzebne informacje o o funkcjonowaniu systemu, cennik i regulaminy. Dostępne do wypożyczenia są rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Dzięki temu nie trzeba ich przypinać do stojaków na stacjach. Warto też dodać, że każdy pasażer korzystający z biletu okresowego może bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 30 minut dziennie.

W wakacje Metrorower ruszy w 31 gminach GZM 

Ale Bytom to nie jedyne miasto, gdzie wkrótce pojawi się Metrorower. System do końca lipca ma zostać uruchomiony w 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Po wielu analizach prawnych i negocjacjach, dzięki dobrej woli firmy Nextbike udało się uzgodnić, że do końca lipca 2024 roku system zostanie uruchomiony w pełni, we wszystkich gminach, które zostały zadeklarowane, jako chcące wziąć udział w tym projekcie - mówił podczas lutowej sesji przewodniczący Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM, cytowany na stronie urzędu miejskiego w Bytomiu. 

Gdy tak się stanie, w systemie pojawi się 7000 rowerów i prawie tysiąc stacji.

Śląskie Manewry 2024 w Bytomiu

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku

Pytanie 1 z 11
Jak napisać po śląsku: Czy Ty się nie wstydzisz opowiadać, że język śląski nie istnieje?