Katastrofa na talerzu. Dlaczego wegetarianie są zdrowsi od mięsożerców?

i

Autor: Freepik.com

Zdrowie

Jedzenie mięsa to "Katastrofa na talerzu"? "Nieetyczna żywność" i debata na Śląsku, jak rozwiązać problem

Czy jedzenie mięsa ma wpływ na nasze zdrowie i przyszłość? Czy należy ograniczyć jego ilość na naszych talerzach? Odpowiedzi poznamy podczas pokazu reportażu "Katastrofa na talerzu", którego autorzy przyjrzeli się naszym codziennym nawykom oraz całemu współczesnemu systemowi żywności.

W Mikołowie powstała inicjatywa "Mikołów Roślinnie Yeah"

Kilka tygodni temu w Mikołowie powstała inicjatywa oddolna "Mikołów Roślinnie Yeah", która ma na celu edukowanie w zakresie wegetarianizmu oraz uwrażliwianie i aktywizację społeczności lokalnej na tematy związane z kwestiami środowiska, zrównoważonego rozwoju i kuchni roślinnej. Jak twierdzą osoby odpowiedzialne za inicjatywę, chcą oni nieco "zweganizować" Mikołów i jego mieszkańców, a także działać na rzecz klimatu i dobrostanu zwierząt.

Mikołowska inicjatywa dołączyła do koalicji Future Food 4 Climat zrzeszającej podmioty, które aktywnie stoją na straży transformacji systemu żywności.

- Dołączyliśmy do koalicji Future Food 4 Climate i wraz z Green REV Institute 29 maja organizujemy mikołowską premierę reportażu "Katastrofa na talerzu" wraz z panelem dyskusyjnym i promocją kuchni roślinnej. Dyskusja zostanie zbudowana wokół koncepcji błękitno-zielonego miasta oraz proklimatycznej i roślinnej edukacji - czyli będziemy rozmawiać o weganizmie w każdym możliwym kontekście - przekazują członkowie inicjatywy Mikołów Roślinnie Yeah.

Pokaz reportażu "Katastrofa na talerzu"

Pokaz reportażu "Katastrofa na talerzu" odbędzie się 29 maja br. o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie (ul. Karola Miarki 5). Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem gości i ekspertów oraz promocja kuchni roślinnej. Wydarzenie jest współorganizowane przez Green REV Institute, w ramach koalicji Future food 4 Climate i jest jednym z serii spotkań EVS Talks 2024.

Reportaż "Katastrofa na talerzu" z różnych perspektyw pokazuje współczesny system żywności. Jego autorzy przyjrzeli się temu, co ściągamy ze sklepowych półek i co trafia na nasze talerze. Poruszyli również globalny problem, jakim jest niezdrowa i nieetyczna żywność oraz koszty, jakie ponosimy, w związku z jej spożywaniem i produkcją - m.in. choroby cywilizacyjne, antybiotykooporność, ubóstwo żywnościowe, koszty klimatyczne. Film będzie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Po pokazie reportażu odbędzie się panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi, a w tym z politykami, aktywistami i naukowcami, którzy będą rozmawiać o rozwiązaniach proklimatycznych na poziomie lokalnym i o transformacji systemu żywności. W dyskusji uwzględniona zostanie koncepcja błękitno-zielonego miasta oraz efekty projektu Mikołów dla klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem modułu Błękitno-zielone Szkoły. Goście zapytani zostaną o pomysły jak zatrzymać postępujący kryzys klimatyczny, o znaczenie tego, co nakładamy na talerze oraz o rolę edukacji. Po dyskusji na uczestników czekać będzie wegański poczęstunek.

Zobaczcie w poniższej galerii, kto weźmie udział w panelu dyskusyjnym:

Pełen program wydarzenia:

  • 17:30-17:40 - Przywitanie gości, przedstawienie agendy spotkania oraz prelegentów
  • 17:40-8:15 - Pokaz reportażu „Katastrofa na talerzu”
  • 18:15-8:20 - Wprowadzenie i otwarcie dyskusji, moderacja: Dagmara Szastak
  • 18:20-19:05 - Dyskusja, prezentacja postulatów „Roślinnej Szkoły”
  • 19:05-19:15 - Sesja Q&A
  • 19:15-19:20 - Podsumowanie i zakończenie dyskusji, zaproszenie na poczęstunek
  • 19:20-19:50 - Swobodne rozmowy i networking przy poczęstunku

Wstęp na wydarzenie możliwy będzie z bezpłatną wejściówką dostępną do odbioru w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie (rezerwacja: tel. 32 322 00 63, email: wypozyczalnia@autograf.pl).