W Katowicach powstaną cztery nowe, zielone przystanki

i

Autor: UM Katowice Tak aktualnie wygląda przystanek autobusowy Ogród Zoologiczny

Inwestycje

W Katowicach powstaną kolejne zielone przystanki. Wszystko dla poprawy jakości powietrza

2024-05-18 12:26

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowę z wykonawcą, który stworzy cztery zielone przystanki oraz zazieleni fragment rynku. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu UPSURGE i zakłada realizację nowoczesnych rozwiązań opartych na przyrodzie.

Cztery nowe, zielone przystanki powstaną w Katowicach 

Projekt UPSURGE jest realizowany w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Jego celem jest przeciwdziałanie tworzeniu miejskich wysp ciepła dzięki wykorzystaniu naturalnych metod oraz nowoczesnych systemów monitorujących i kontrolujących działanie systemu.

W Katowicach w ramach projektu wykonane zostaną cztery zielone przystanki oraz odbrukowana i zazieleniona część rynku. Będą one także wyposażone w czujniki monitorujące jakość powietrza – temperaturę, hałas, wilgotność oraz skład powietrza. W dwóch z nich, dodatkowo, będzie także monitoring pogody – prędkości wiatru, ciśnienia, opadów i promieniowania.

Ponadto pojawią się także mobilne stacje monitorujące mierzące temperaturę, wilgotność oraz składniki powietrza. Będą to specjalne, niewielkie urządzenia – 10 z nich trafi do pracowników, którzy będą mierzyć jakość powietrza, a 4 zostaną zamontowane na samochodach Zakładu Zieleni Miejskiej. Za realizację prac budowlanych odpowiadać będzie firma OK Projekt Jakub Okularczyk z Chorzowa, która w przetargu zadeklarowała realizację zadania za kwotę ponad 1,7 mln zł. Przystanki powinny być gotowe przed końcem 2024 r.

Dla poprawy jakości powietrza i życia mieszkańców

Wyłonione zostały cztery przystanki autobusowe w Katowicach: Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska, Dąb Kościół przy ul. Chorzowskiej oraz Park Śląski Ogród Zoologiczny przy u. Chorzowskiej. Inwestycja obejmie też Plac Obrońców Katowic przy rynku, gdzie pomiędzy dawną siedzibą Muzeum Śląskiego i linią tramwajową powstanie zieleniec.

Projekt jest dla nas bardzo istotnym działaniem ze względów ekologicznych. Dzięki korzystaniu z rozwiązań naturalnych chcemy poprawić jakość życia mieszkańców i sprawić, że przestrzeń wokół nich będzie bardziej przyjazna. Niewątpliwie większa ilość roślin na tych przystankach spodoba się wizualnie, ale przede wszystkim poprawią one jakość powietrza i pozwolą na zmniejszenie temperatury, co każdego lata zdarza się w wielu punktach – podkreśla Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

Pierwsze zielone przystanki katowicki Zakład Zieleni Miejskiej postawił w 2022 r. – na ul. Kościuszki (przy basenie Brynów), na ul. Sokolskiej oraz przy ul. Radockiego. Dodatkowo wiosną 2023 r., w ramach współpracy Katowic z firmą AMS w mieście ustawione zostały 22 przystanki z zielonym dachem.