Sejm 2023

i

Autor: Adrian Grycuk, CC BY 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Zawody

Influencerzy, politycy i i księża. Oto TOP 10 zawodów, których Polacy nie chcą szanować

Polacy po raz kolejny odpowiedzieli na pytanie, które zawody cenią sobie najbardziej, a które najmniej. Na niechlubnym podium - bez większych zaskoczeń - znalazł się działacz partii politycznej. Niezbyt dobrze oceniamy także posłów i ministrów. Kto jeszcze znalazł się w pierwszej dziesiątce? Dowiesz się z naszego artykułu.

Ranking społecznie poważanych zawodów 2024

Pod koniec kwietnia agencja SW Research przeprowadziła czwartą edycję badania "Ranking prestiżu zawodów i specjalności". Wzięło w nim udział ponad tysiąc ankietowanych w wieku od 18 do 60 lat.

Respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie, jakim poważaniem darzą konkretne profesje. W tym roku ranking objął 40 zawodów.

"Ranking prestiżu zawodów i specjalności” to więcej niż tylko zestawienie poszczególnych profesji. Z socjologicznego punktu widzenia, każda profesja niesie za sobą tzw. rolę społeczną - zestaw spójnych wartości i społecznych oczekiwań. Dobór zawodów w rankingu (znamy te zawody z własnych z życia codziennego – własnych doświadczeń lub przekazu medialnego) pozwala na sprawne zestawienie – z jednej strony idealnych oczekiwań co do danej profesji, z drugiej zaś – faktycznego obrazu wyłaniającego się z naszych obserwacji – wyjaśnia Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research.

Najmniej prestiżowe zawody zdaniem Polaków TOP 10

Które zawody Polacy uważają za najmniej prestiżowe? Raczej nikogo nie zaskoczy informacja, że na podium znalazł się działacz partii politycznej. Jednak wcale nie zajął pierwszego miejsca. Niechlubny tytuł najmniej poważanej profesji przypadł stosunkowo nowej dziedzinie. Kolejnym zaskoczeniem może być też obecność księdza w pierwszej dziesiątce.

Które jeszcze profesje pojawiły się na liście najmniej poważanych? Tego dowiesz się z naszej galerii.