Górnicy z JSW dostaną podwyżki oraz premie. Wiadomo, ile wpłynie na ich konta. Nie wszyscy są zadowoleni

i

Autor: Archiwum/Super Express Górnicy z JSW dostaną podwyżki oraz premie. Wiadomo, ile wpłynie na ich konta. Nie wszyscy są zadowoleni

Górnictwo

Górnicy z JSW dostaną podwyżki oraz premie. Wiadomo, ile wpłynie na ich konta. Nie wszyscy są zadowoleni

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej stawiają sprawę podwyżek jasno. Mają być. Dodatkowo są przekonani, że należy im się nagroda. JSW długo się opierała żądaniom związkowców, ale w końcu uległa. Niemniej nie wszyscy pracownicy z takiego obrotu sprawy byli zadowoleni.

Górnicy JSW doczekają się podwyżek i jednorazowej premii

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej były od stycznia w sporze zbiorowym z zarządem JSW. Chodziło o fundusz płac, czyli o wynagrodzenia i wypłatę nagród pieniężnych. W ubiegłym roku fundusz płac miał wzrosnąć o 15,4 proc. W tym roku zarząd proponuje wzrost o 6,5 proc., co bardzo nie podobało się związkowcom. Finalnie jednak związkowcy i zarząd JSW musieli się w którymś momencie sporu dogadać i tak też się stało w czwartek, 20 czerwca, kiedy podpisano porozumienie w sprawie podwyżek płac oraz premii dla pracowników JSW. Choć porozumienie podpisano, to nie na warunkach, jakie proponowali związkowcy. 

Zgodnie z zawartym porozumieniem "wzrost funduszu płac wyniesie 3,4 proc. w stosunku do bazy, którą stanowi osobowy fundusz płac przyjęty do zaktualizowanego Planu Techniczno - Ekonomicznego (PTE) na rok 2023 (4 mld 236 mln zł) i zamknie się na kwotę około 4 mld 380 mln zł, tj. o 93 mln zł mniej niż wykonany osobowy fundusz płac roku 2023" - poinformowano w komunikacie giełdowym. 

Zgodnie z porozumieniem, wzrost będzie realizowany poprzez wdrożenie od 1 czerwca 2024 r. nowych tabel stawek płac zasadniczych, które zobaczycie w galerii poniżej. 

Premie górnikom wypłacą w dwóch transzach

Wraz z porozumieniem dotyczącym podwyżek płac pracownicy JSW, w tym górnicy, dostaną jednorazowe premie, które zostaną wypłacone w dwóch transzach - we wrześniu oraz w grudniu. Otrzymają ją pracownicy, którzy byli zatrudnieni na dzień 31 maja 2024 na umowie o pracę. Premia wyniesie:

  • 5500 zł brutto dla pracowników dołowych,
  • 4750 zł brutto dla pracowników zakładu przeróbczego,
  • 4250 zł brutto dla pozostałych pracowników.

Nagrody nie otrzymają pracownicy, którzy w tym roku:

  • posiadali tzw. "Nkę" czyli nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy,
  • zagarnęli mienie lub podjął próbę zagarnięcia mienia pracodawcy,
  • przystąpili do pracy w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu lub po zażyciu substancji odurzających lub substancji psychotropowych lub też środki te spożywał lub zażywał na terenie zakładu JSW.

Górnicy niezadowoleni z wypracowanego porozumienia?

Tuż po opublikowaniu treści porozumień dotyczących podwyżek oraz jednorazowych premii przez związkowców, od razu odezwały się głosy niezadowolenia górników. Wśród komentarzy można przeczytać głosy takie głosy zawodu, jak ten: "Takich premii jak za PiSu to już nie będzie. Ale dobre i to ...". Inna osoba stwierdza, że "Znowu mydlą oczy premiami jednorazowymi". Inni pokusili się nawet o uszczypliwości: "Bierta mnie do Tworek bo zwariuje po podwyżce ...Dzięki Bogu że wywalczyliście 3.4 proc podwyżki ...wezmę sobie na raty za to wycieczkę do Wąchocka". 

Pół roku w plecy jesteśmy bo podwyżki od czerwca a ta premia to śmiech na sali , już oszukują na wypłatach a w grudniu to mają pełne pole do popisu - dodał inny górnik. 

QUIZ. Górniczy slang pod ziemią! Czy dogadałbyś się na kopalni? To nie będzie proste

Pytanie 1 z 10
Gdy górnik mówi, że jego ulubionym miejscem jest "gruba", oznacza to, że...