JSW

i

Autor: Dawid Lach/JSW

Pieniądze

Będzie kolejna nagroda dla górników. Zarząd JSW stawia jeden warunek

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej stawiają sprawę podwyżek jasno. Mają być. Dodatkowo są przekonani, że należy im się nagroda. Tymczasem zarząd JSW postawił sprawę jasno, co znalazło uzasadnienie w protokole rozbieżności postępowania mediacyjnego. Spór płacowy w JSW daleki jest od rozwiązania.

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej są od stycznia w sporze zbiorowym z zarządem JSW. Chodzi o fundusz płac, czyli o wynagrodzenia i wypłatę nagród pieniężnych. W ubiegłym roku fundusz płac miał wzrosnąć o 15,4 proc. W tym roku zarząd proponuje wzrost o 6,5 proc., co bardzo nie podoba się związkowcom. Twierdzą nawet, że zarobią średnio o 11 tys. zł mniej w odniesieniu do płacy rzeczywistej i 30 tys. mniej w porównaniu z rokiem 2023 r.

Kiedy będą nagrody dla górników?

Zarząd JSW w czerwcowym protokole rozbieżności po spotkaniu mediacyjnym wskazał, że kwestia ewentualnej nagrody zostanie podjęta dopiero po analizie wyników finansowych czwartego kwartału tego roku i uzależniona będzie od sytuacji rynkowej.

Czy to oznacza, że w tym roku w ogóle nagród nie będzie?

JSW w lipcu 2023 r. wypłaciła motywacyjną nagrodę jednorazową oraz w październiku dodatkową premię jednorazową. W sumie był to koszt 616,5 mln zł. Górnicy mają nadzieję, że w tym roku także otrzymają nagrodę. I to nie jedną.

Ile zarabiają górnicy JSW?

Zarobki na poszczególnych stanowiskach sprawdź w galerii zdjęciowej

Jaka jest sytuacja finansowa JSW?

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o sięgnięciu po środki zaoszczędzone w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym (FIZ). Zostaną wykorzystane na pokrycie bieżącej działalności Spółki. To oznacza, że sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Najlepszym dowodem są słowa prezesa JSW.

Związkowcy chcą podwyżek i grożą akcjami protestacyjnymi

Związkowcy twierdzą, że nikt ich nie informował o ruchach związanych z FIZ. Zapowiedzieli, że skorzystają z artykułu 15 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i wkrótce poinformują pracodawcę o szczegółach planowanej akcji protestacyjnej.

Dodatkowo żądają "natychmiastowego zwołania" Pomocniczego Komitetu Sterującego - "w celu szczegółowego omówienia rzeczywistej sytuacji JSW S.A. z przygotowanymi wcześniej aktualnymi danymi na piśmie" – informuje protokół rozbieżności.

W związku z niekorzystną koniunkturą na rynku stali oraz niższym wydobyciem, które jest związane m.in. z zeszłorocznymi pożarami ścian w kopalniach Pniówek i Budryk. Dbając o dobro firmy postanowiliśmy sięgnąć po część naszych oszczędności zgromadzonych w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym – wyjaśnia Ryszard Janta, prezes zarządu JSW i dodaje: – Jednorazowo chcemy wypłacić z FIZ około 200 mln zł i jednocześnie ustalamy limit kolejnych wypłat na 1,3 mld zł, z którego skorzystamy w zależności od przyszłej sytuacji finansowej Spółki.

QUIZ. Górniczy slang pod ziemią! Czy dogadałbyś się na kopalni? To nie będzie proste

Pytanie 1 z 10
Gdy górnik mówi, że jego ulubionym miejscem jest "gruba", oznacza to, że...