Emerytura stażowa

i

Autor: pixabay

Emerytura

Emerytury stażowe obniżają wiek emerytalny. Kobiety zyskają podwójnie. Ile dostaną?

2024-02-11 8:57

Emerytury stażowe obejmą obywateli urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Nowe zasady znacznie obniżają wiek emerytalny i zrównują okresy składkowe z okresami nieskładkowymi, z czego powinny być zadowolone zwłaszcza kobiety. Ta grupa uprawnionych do emerytury stażowej może zyskać podwójnie.

Czy w 2024 roku będą emerytury stażowe?

Emerytury stażowe to sposób na uzyskanie uprawnień emerytalnych dla osób, które mają odpowiednio długi staż pracy, lecz ze względu na młody wiek nie mogą jeszcze korzystać z wypracowanej emerytury ZUS. Do Sejmu właśnie trafił projekt Lewicy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę stażową z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat. Jeśli prace będą postępowały szybko, emerytury stażowe mogą wejść w życie w 2024 roku.

Emerytury stażowe: najnowsze informacje

Zrównanie okresów składkowych ze składkowymi premiuje zwłaszcza kobiety. Dlaczego? Bo to kobiety mają więcej okresów nieskładkowych. Poseł Tadeusz Tomaszewski z Lewicy wskazał, że w rządowym projekcie emerytur stażowych, który wpłyną w grudniu do Sejmu, zależą one od okresów składkowych, co - w jego ocenie - jest dyskryminacją kobiet. Jak zaznaczył - to właśnie kobiety mają znaczną część okresów nieskładkowych, gdy wychowują dzieci i korzystają z zasiłków chorobowego lub opiekuńczego.

Nowy projekt emerytur stażowych jest uzgodniony z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych.

Czy emerytury stażowe są korzystne?

Projekt wniesiony przez Lewicę dotyczy możliwości przejścia na emeryturę stażową osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, pod warunkiem, że przysługująca temu ubezpieczonemu emerytura obliczona w formule zdefiniowanej składki będzie równa emeryturze minimalnej lub od niej wyższa.

To opcja znacznie korzystniejsza dla ubezpieczonych niż znajdująca się w pierwszym projekcie rządowym.

W grudniu do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn. Projekt – jak wskazano w uzasadnieniu - stanowi realizację zobowiązania rządu z 7 czerwca 2023 r., kiedy premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność".

Jaki jest wiek emerytalny w Polsce?

Obowiązujący system emerytalny uzależnia prawo do emerytury od spełnienia przez ubezpieczonego warunku dotyczącego osiągnięcia odpowiedniego wieku – wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasadą jest, że każda osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, z chwilą osiągnięcia tego wieku nabywa prawo do emerytury. Długość okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne wpływa natomiast na wysokość emerytury. Minimalna emerytura przysługuje, co do zasady, osobom legitymującym się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym co najmniej 20 lat – w przypadku kobiet oraz co najmniej 25 lat – w przypadku mężczyzn.

Kto skorzysta z emerytury stażowej?

Warto wiedzieć, że z emerytury stażowej skorzystają przede wszystkim osoby, które wcześnie rozpoczęły pracę zawodową. Jednak z racji wieku nie mogą jeszcze korzystać z pełnych przysługujących uprawnień emerytalnych. Jak pokazują statystyki, dotyczy to głównie kobiet. Takie osoby po uzyskaniu emerytury stażowej zachowają także prawo do dodatkowego zarabiania.

Obecnie emeryt w Polsce ma prawo do podjęcia pracy zarobkowej i uzyskania do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 5 035,50 zł brutto. Przychody powyżej tej kwoty spowodują zmniejszenie emerytury lub renty.

Praca w czasach PRL. Ten QUIZ rozwiążesz, jeśli pamiętasz tamte lata
Pytanie 1 z 10
1. Nie ma chyba pracownika, który nie kochałby wolnych weekendów, jednak do 1973 roku pracowało się nie pięć, a sześć dni w tygodniu. Który dzień był jedynym dniem wolnym od pracy?