- Nowy odcinek poprowadzony zostanie śladem dawnej trasy kolejki - od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Trasa będzie mierzyła 1840 metrów, a podróż nią zajmie od 15 do 20 minut w jedną stronę. Z góry będzie można obserwować Śląski Ogród Zoologiczny, podróżujący przejadą malowniczą trasą z wybiegami dla zwierząt oraz nad Doliną Dinozaurów. Stacja przesiadkowa zlokalizowana będzie przy alei Planetarium - mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.
– Inwestujemy w Park Śląski, przywracając mu dawną świetność i sprawiając, by mógł służyć kolejnym pokoleniom. Elka to jedna z wizytówek parku, kultowe miejsce przyciągające w sezonie prawdziwe tłumy. Cieszę się, że będziemy mogli podziwiać z tej perspektywy kolejne fragmenty tego wyjątkowego miejsca – mówi Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.
Druga nitka „Elki” podobnie jak pierwsza, zostanie wyposażona w 30 czteroosobowych kanap i 15 zamkniętych gondoli.
– Jest to jedna z najważniejszych i najciekawszych linii, która przebiegać będzie nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Docelowo mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości ruszyć również z przygotowaniami do budowy kolejnego odcinka Kolei Linowej „Elka” od Planetarium do Stadionu Śląskiego tym samym zamykając przejazd w historyczny trójkąt – dodaje prezes Bilangowski.
Budowa ma potrwać rok.
Zgodnie z umową na budowę drugiej nitki Kolei Linowej „Elka” wykonawca ma 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prac. Odwiedzających Park Śląski czeka w tym czasie trochę utrudnień. Np. na czas wykonania nadbudowy stacji przy Stacji Wesołe Miasteczko „Legendia”, kolejka zostanie wyłączona z użytkowania. Dobra wiadomość jest taka, że ten etap pracy został zaplanowany poza sezonem.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm, w skład którego wchodzą trzy spółki: lider - Arco System z Oświęcimia; partner - Inrtavi z Bielska Białej oraz Doppelmayr, podwykonawca inwestycji.
Koszt budowy drugiej linii „Elki” to ponad 85 mln zł brutto.