Eksperymenty Uniwersytetu Śląskiego wracają z kosmosu! Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dobiegła końca

2025-07-16 9:44

Po 433 godzinach, 18 dniach i 288 orbitach wokół Ziemi, kapsuła Dragon „Grace” z załogą Axiom 4 (Ax-4) odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i rozpoczęła powrót na Ziemię. Jednym z uczestników kosmicznej wyprawy był Polak - dr. inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski. Astronauci wodowali 15 lipca u wybrzeży Kalifornii, a wraz z nimi powróciły na Ziemię cenne eksperymenty naukowe.

Sławosz Uznański-Wiśniewski żegna Międzynarodową Stację Kosmiczną

i

Autor: Facebook/Sławosz Uznański-Wiśniewski

Misja Ax-4 – globalne przedsięwzięcie naukowe

Misja Ax-4 to nie tylko historyczny moment dla Polski, ale również ogromne przedsięwzięcie naukowe na skalę globalną. W ramach misji przeprowadzono około 60 eksperymentów naukowych i działań badawczych, zaprojektowanych przez zespoły naukowców z 31 krajów, w tym m.in. z USA, Indii, Polski, Węgier, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Nigerii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To największa liczba eksperymentów naukowych przeprowadzonych w ramach misji Axiom Space na ISS.

Wśród zakwalifikowanych do realizacji projektów znalazły się dwa projekty związane z badaczami z Uniwersytetu Śląskiego: AstroMentalHealth i Yeast TardigradeGene.

Śląsk Radio ESKA Google News

AstroMentalHealth – jak kosmos wpływa na psychikę astronautów?

Pierwszy z eksperymentów, AstroMentalHealth, został opracowany przez zespół dr Agnieszki Skorupy z Wydziału Nauk Społecznych UŚ. Celem projektu było zbadanie wpływu izolacji kosmicznej oraz warunków panujących na stacji na zdrowie psychiczne i psychologiczne funkcjonowanie astronautów podczas krótkotrwałej misji kosmicznej. Równolegle, identyczne badania prowadzono w analogowym habitacie kosmicznym Lunares w Pile.

"Bazy polarne bardzo często opisywane są w literaturze jako analogiczne do kosmosu ze względu na izolację fizyczną i społeczną uczestników wypraw oraz ekstremalne warunki środowiskowe" – wspomina dr Agnieszka Skorupa, wyjaśniając, skąd pomysł na połączenie badań kosmicznych z badaniami w warunkach polarnych.

Wyniki badań mogą być niezwykle przydatne podczas selekcji i szkolenia przyszłych astronautów, a także w opracowywaniu strategii radzenia sobie ze stresem i izolacją w ekstremalnych warunkach.

Yeast TardigradeGene – drożdże z genem niesporczaka podbijają kosmos

Drugi eksperyment to projekt Yeast TardigradeGene, realizowany przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Celem projektu było wysłanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną nowego szczepu drożdży, zmodyfikowanego genetycznie poprzez wprowadzenie genu niesporczaka, aby sprawdzić, jak będzie on sobie radził w warunkach mikrograwitacji i promieniowania.

Dr inż. Sławosz Uznański‑Wiśniewski sprawował pieczę nad eksperymentem Yeast TardigradeGene podczas całej misji, umieszczając hodowlę drożdży w module Columbus.

Badając niesporczaki, które mają bardzo duże zdolności przetrwania w skrajnie niekorzystnych warunkach, zaczęliśmy się zastanawiać, czy różnego rodzaju białka, które pomagają im w przetrwaniu, mogą pomóc również innym organizmom – wyjaśnia dr hab. Izabela Poprawa, prof. UŚ, która została zaproszona do projektu przez prof. Ewę Szuszkiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Naukowcy liczą na to, że stworzony szczep drożdży będzie bardziej odporny na warunki panujące w przestrzeni kosmicznej i w przyszłości będzie mógł być wykorzystywany jako biofabryka pożywienia lub źródło paliwa podczas długich misji kosmicznych.

Powrót eksperymentów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to ważny krok w rozwoju polskiej nauki i technologii kosmicznych. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego mogą mieć ogromny wpływ na przyszłe misje kosmiczne i na nasze zrozumienie wpływu kosmosu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka.

Quiz o kosmosie. Sławosz Uznański zdobyłby 10/10. A ty?
Pytanie 1 z 10
Musimy zacząć od bohatera ostatnich dni. W jakim mieście urodził się Sławosz Uznański-Wiśniewski?