Oszustwo na OLX

i

Autor: pixabay

Dostałeś SMS z OLX? To może być oszustwo

Oszuści podszywają się pod popularny portal z ogłoszeniami OLX. Wysyłają do klientów SMS pochodzący rzekomo od sprzedawców o akceptacji transakcji i prośbą o zapłatę. Ostrzeżenie przed oszustwem wysłał Zespół CSIRT Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Oszuści podszywają się pod OLX

Nowa metoda oszustów podszywających się pod popularny serwis ogłoszeniowy OLX została zauważona przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Do tej pory oszuści komunikowali się z potencjalnymi ofiarami za pomocą komunikatora WhatsApp lub Messengera. Teraz coraz częściej próbują się uwiarygodnić wysyłając SMS.

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował, że zaobserwował w działaniach oszustów podszywających się pod portal OLX wykorzystywanie wiadomości SMS. Wiadomości generowane są automatycznie, a oszuści wykorzystują darmowe internetowe bramki SMS, które umożliwiają identyfikację nadawcy.

- Wcześniej do kontaktu z potencjalnymi ofiarami przestępcy wykorzystywali głównie komunikator WhatsApp oraz wiadomości e-mail, natomiast w ostatnim czasie zaobserwowano także fałszywe wiadomości tekstowe przesyłane na podany w ogłoszeniu numer telefonu - podała NASK.

Jak działają oszuści na OLX?

Schemat działania oszustów jest bardzo prosty, ale niestety okazuje się skuteczny, bo przybywa ofiar ich przestępczej działalności.

- Sprzedający na portalu OLX otrzymują wiadomości od rzekomych kupujących o dokonaniu transakcji. Linki w wiadomościach prowadzą jednak na spreparowaną bramkę płatności, która wykrada dane logowania do bankowości elektronicznej ofiary - poinformowała NASK.

W ten sposób oszuści otrzymują nie tylko zapłatę za zakupiony towar na OLX, ale dodatkowo mają otwartą drogę do konta klienta.