Mieszkańcy Piekar Śląskich głosują w wyborach samorządowych 2024

i

Autor: Iwona Świetlik

Kryminalne

Wybory samorządowe 2024. Przestępstwa wyborcze i wykroczenia w woj. śląskim

2024-04-07 20:46

Zniszczenie karty wyborczej i odstąpienie karty innej osobie, a także kilkadziesiąt naruszeń przepisów prawa wyborczego i Kodeksu wykroczeń - to m.in. takie zgłoszenia wpłynęły do śląskiej policji w niedzielę wyborczą.

W woj. śląskim od północy na policję wpłynęły cztery zgłoszenia dotyczące popełnienia przestępstw. Poinformowała o tym PAP rzeczniczka śląskiej policji komisarz Sabina Chyra-Giereś. 

Dotyczyły one kradzieży bannerów wyborczych, zniszczenia bannerów oraz odstąpienia innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystanej karty do głosowania. Najświeższe zgłoszenie, z popołudnia, dotyczyło zniszczenia karty wyborczej w Myszkowie.

Ponadto śląscy policjanci w całym regionie do godz. 18. otrzymali 58 zgłoszeń dotyczących popełnionych wykroczeń; 35 dotyczyło naruszenia przepisów prawa wyborczego, natomiast 23 - Kodeksu wykroczeń.

Zgłoszenia te dotyczyły głównie uszkodzenia plakatów i banerów wyborczych, usunięcia plakatów, rozwieszenia plakatów, umieszczenia plakatów wyborczych bez zgody zarządcy budynku.

Jedno zgłoszenie odnosiło się do złamania ciszy wyborczej przez kierującego samochodem oklejonym wizerunkiem jednego z kandydatów, a kolejne zaparkowania oklejonego samochodu z wizerunkiem kandydata przed lokalem wyborczym.

Policjanci przyjęli też kilka zgłoszeń odnośnie umieszczenia treści mającej charakter agitacji wyborczej na portalach społecznościowych.

Z kolei w jednym z lokali wyborczych w Częstochowie osoba z komisji okazała się nietrzeźwa. Nie zakłóciło to pracy tej obwodowej komisji, powołano nową osobę w miejsce odwołanej.

Przedstawiciele katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przekazali, że głosowanie przebiega dość spokojnie: przypadki naruszenia przepisów raczej nie wpłyną np. na przedłużenie pracy którejś z obwodowych komisji.