Cieszyn odbudowuje się po wybuchu
Prowadzone są działania mające na celu tymczasowe wzmocnienie konstrukcji dwóch uszkodzonych kamienic, które znajdowały się w sąsiedztwie budynku przy ul. Głębokiej w Cieszynie, zniszczonego w wyniku niedzielnego wybuchu. Prace potrwają około dwóch tygodni.
- Od rana trwają prace przy wzmacnianiu kamienic, bo stanowią one zagrożenie, szczególnie teraz, gdy może padać lub silnie powiać. Roboty będą trwały około 2 tygodni. (…) Po ich zakończeniu osoby, które mieszkają w kamienicach vis a vis miejsca katastrofy, będą mogły do nich bezpiecznie wrócić – powiedziała w czwartek burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.
Miasto przypomina, że nadal obowiązują ograniczenia dotyczące ruchu pojazdów, pieszych oraz prowadzenia działalności gospodarczej:
- Ulica Głęboka od rynku do Starego Targu pozostaje dostępna na dotychczasowych zasadach.
- Odcinek od Starego Targu umożliwia jedynie ruch pieszy w kierunku kamienic Głęboka 22 (po prawej stronie od rynku) i Głęboka 23 (po lewej stronie). Poruszanie się jest możliwe wyznaczonymi przejściami z barierkami. Na tym fragmencie ulicy lokale mogą prowadzić działalność gospodarczą.
- Odcinek od ul. Menniczej do ul. Zamkowej działa z drobnymi zmianami.
- Na terenie pogorzeliska obowiązuje ruch dwukierunkowy, jednak ruch w górę ul. Głębokiej od ul. Zamkowej jest dozwolony wyłącznie dla pojazdów firmy IMB Podbeskidzie wykonującej prace budowlane oraz dla służb ratunkowych.
- Odcinek ul. Głębokiej od ul. Browarnej do ul. Menniczej pozostaje całkowicie zamknięty. Na tym terenie nie ma możliwości dojścia ani prowadzenia działalności gospodarczej.
- Mieszkańcy budynków przy ul. Głębokiej 26, 28, 30, 31, 34 nie mogą wrócić do swoich mieszkań do odwołania.
- Do czasu zabezpieczenia budynków korzystanie z nich jest zabronione. Ewentualne wejścia do mieszkań w celu zabrania najpotrzebniejszych rzeczy są możliwe jedynie za zgodą i w obecności służb. Prosi się mieszkańców, aby ograniczyli wynoszenie rzeczy do najważniejszych i niezbędnych przedmiotów, rezygnując z dużego wyposażenia.
Poważne uszkodzenia po wybuchu
Jednocześnie Cieszyn zajmie się usuwaniem szkód powstałych w budynkach położonych naprzeciw miejsca wybuchu. Największe uszkodzenia dotyczą elewacji zewnętrznej – wybite są szyby w oknach mieszkań i witrynach, uszkodzone zostały rynny, a na dachach zalega gruz. Te prace zostaną wykonane w najbliższym czasie, równolegle z zabezpieczaniem budynków po drugiej stronie ulicy.
Burmistrz dodała, że po zakończeniu działań związanych z tymczasowym wzmocnieniem konstrukcji uszkodzonych budynków, rozpoczną się prace projektowe mające na celu określenie sposobu i zakresu ich odbudowy.
- Wiadomo, że na to będzie potrzeba pieniędzy. Budynki są poważnie uszkodzone – dodała.
Polecany artykuł:
Wybuch w kamienicy w Cieszynie, jest śledztwo
W ubiegłą niedzielę, najprawdopodobniej w wyniku eksplozji gazu, doszło do zniszczenia kamienicy przy ul. Głębokiej, a także uszkodzenia dwóch sąsiadujących z nią budynków. Pod gruzami znaleziono ciała dwóch osób.
Bielska prokuratura okręgowa wszczęła w poniedziałek po południu śledztwo w sprawie tej katastrofy. Dochodzenie prowadzone jest w oparciu o art. 163 par. 1 i 3 Kodeksu Karnego, który odnosi się do sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób przez spowodowanie pożaru lub wybuchu materiałów łatwopalnych. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.