Apel Metropolii do Prezydenta RP

i

Autor: GZM/Jacek Dominski/REPORTER

Widomości

Apel do Prezydenta RP o uznanie języka śląskiego. Metropolia podaje argumenty

Delegaci i Delegatki Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii apelują do Prezydenta RP o podpisanie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego. Andrzej Duda ma czas na decyzje do końca maja.

Uznanie języka śląskiego za język regionalny jest politycznym aktem, który sankcjonuje wieloletnie starania Ślązaków. Po przegłosowaniu przez Sejm i Senat, ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego trafiła do podpisu przez Prezydenta RP. Właśnie mija 21-dniowy termin, w którym Andrzej Duda jest zobowiązany do podjęcia decyzji. 

Apel o uznanie języka śląskiego za język regionalny

W środę, niejako na ostatniej prostej, żarliwy apel do Prezydenta RP w sprawie uznania języka śląskiego wystosowali delegaci i delegatki Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Piszą w nim o niezbędnych regulacjach prawnych, które nie tylko podniosą prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 zadeklarowało 467 145 osób, ale przede wszystkim umożliwią powstrzymanie jego zaniku.

To już kolejny apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej pisali do niego śląscy intelektualiści, pisarze na czele z noblistką Olgą Tokarczuk i Szczepanem Twardochem, językoznawcy, naukowcy, prezydenci miast i przedstawiciele śląskich samorządów.

Wierzymy, że Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, włożony w zachowanie bezcennej spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca i złoży swój podpis pod uchwaloną przez parlament ustawą - piszą samorządowcy.

Samorządowcy z Metropolii piszą, że Ślązacy dali wyraz swego przywiązania do języka śląskiego, który jest kluczowym elementem swego kulturowego dziedzictwa, prowadząc w ostatnich latach na bezprecedensową skalę działania twórcze i promocyjne. Ich plonem są liczne teksty literackie i spektakle teatralne.

Podpisani pod apelem dodają, że język śląski pojawia się w nowych kontekstach, co dowodzi, że jest językiem żywym i przedmiotem troski wspólnoty swych użytkowników. "Ten zapał nie zastąpi jednak systematycznych działań na polu edukacji, które, w obliczu uniformizacyjnej presji kultury globalnej, stanowią jedyną szansę na przetrwanie wyróżniających śląską społeczność kulturowych atrybutów. Zaznaczyć wypada, że wieloletnie dążenia do uznania śląskiego za język regionalny, przebiegały zawsze w przewidzianych prawem granicach, stanowiąc wyraz odpowiedzialnej, obywatelskiej postawy" - piszą.

Ustawa o uznaniu języka śląskiego została przegłosowana przez Senat 8 maja. Od tego dnia Prezydent RP ma ustawowo 21 dni na decyzję. Albo ustawę podpisze, albo ją zawetuje.

Czy wiesz, co robią Ślązacy? Weź udział w naszym quizie

Pytanie 1 z 10
Gdy Ślązak seblyko, to znaczy, że: