Akt oskarżenia przeciwko 26-latkowi. Oszukiwał w Internecie bo myślał, że jest anonimowy

i

Autor: Archiwum

Kryminalne

Akt oskarżenia przeciwko 26-latkowi. Oszukiwał w Internecie, bo myślał, że jest anonimowy

2024-06-17 17:14

Akt oskarżenia w sprawie licznych oszustów na portalu aukcyjnym. 26-letni mieszkaniec Jaworza usłyszał 25 zarzutów za oszustwa internetowe. Może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Oszust internetowy w rękach policji

W lipcu ubiegłego roku policjanci z komisariatu w Strumieniu otrzymali zawiadomienie o licznych oszustwach internetowych na portalu aukcyjnym. Oszustwa powiązane były z jednym kontem użytkownika. Oszust głównie wystawiał do sprzedaży przedmioty o niskiej wartości, co miało zniechęcać poszkodowanych do zgłaszania sprawy służbom.

Mimo że konto założone było na inne dane, przy współpracy policji z pracownikami działu bezpieczeństwa jednego z czołowych portali aukcyjnych ustalono jego tożsamość. Oszustem okazał się być 26-letni mieszkaniec Jaworza (pow. bielski). Od końca maja do 13 czerwca 2023 roku oszukał 25 osób na łączną kwotę blisko 3 tys. zł.

- Policjanci podczas dochodzenia w tej sprawie wykorzystali elementy informatyki śledczej, zbierali materiał dowodowy oraz dotarli do wszystkich pokrzywdzonych. Zaangażowanie, wnikliwość i odpowiednia taktyka związana z walką z cyberprzestępczością, finalnie doprowadziła policjantów do ustalenia danych i miejsca zamieszkania sprawcy tych oszustw - informuje podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy powiatowej Policji w Cieszynie.

Na wniosek śledczych prokurator wydał nakaz zatrzymania 26-latka. Mężczyzna został zatrzymany w miejscu swojego zamieszkania. Był zupełnie zaskoczony wizytą policjantów, ponieważ uważał, że na portalu aukcyjnym jest zupełnie anonimowy, a jego tożsamość niemożliwa do wykrycia.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwala na udowodnienie 26-latkowi popełnienie 25 oszustw internetowych. Teraz grozi mu nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Jaki kolor ma Twoja osobowość? 10 pytań sprawdzających!

Pytanie 1 z 10
Jaka pora roku jest Twoją ulubioną?