Wzrosła liczka obcokrajowców pracujących w Polsce

i

Autor: archiwum

WIADOMOŚCI

ZUS: wzrosła liczba obcokrajowców pracujących w województwie śląskim. To głównie obywatele Ukrainy

2024-07-24 21:12

Wzrosła liczba obcokrajowców pracujących w województwie śląskim. Odnotowano ponad 100 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ZUS. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią Ukraińcy.

Pod koniec czerwca tego roku liczba cudzoziemców legalnie pracujących i objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce przekroczyła 1 mln 160 tys. osób, co stanowi wzrost o 21,8 tys. w porównaniu do marca 2024 roku.

- W województwie śląskim na koniec czerwca odnotowaliśmy 101 tys. obcokrajowców, gdzie jeszcze pod koniec marca ubezpieczeniom społecznym podlegało 98,8 tys. cudzoziemców - przekazała rzeczniczka śląskiego ZUS Beata Kopczyńska.

Wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ZUS w czerwcu w porównaniu do marca jest widoczny zarówno w statystykach krajowych, jak i wojewódzkich. Na poziomie krajowym wzrost wyniósł blisko 22 tys. osób, a w Śląskim – niemal 2,5 tys.

Obywatele Ukrainy od lat dominują na rynku pracy wśród obcokrajowców. Na koniec czerwca stanowili ponad 771 tys. osób w całym kraju, z czego blisko 76 tys. w województwie śląskim. Po Ukraińcach najliczniejszą grupę stanowią Białorusini oraz Gruzini.

- Oprócz dominującej grupy obywateli Ukrainy, a następnie Białorusinów i Gruzinów, sporo też osób legalnie pracujących w Śląskim to obywatele Mołdawii czy Indii. Do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Meksyku, Jordanii, Madagaskaru czy Kamerunu – wyjaśniła Kopczyńska.

 Dane dla województwa śląskiego zbierane są z sześciu oddziałów ZUS w tym regionie, które obejmują kilka miast, powiatów i gmin.

- Liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce i w naszym województwie może być inna niż ta podawana w statystykach ZUS, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, np. na umowę o pracę, zlecenie. W danych tych nie są uwzględnieni zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – dodała rzeczniczka.

Obcokrajowcy zakładają swoje działalności na Śląsku

Obcokrajowcy, którzy mają odpowiednie zezwolenie na pobyt w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na równi z obywatelami polskimi. To znaczy, że mogą więc podejmować się każdej formy działalności dozwolonej przez polskie prawo.

W województwie śląskim działalność gospodarczą prowadzi ponad 3,8 tys. obcokrajowców, z największą liczbą firm założonych przez Ukraińców.

Z danych ZUS wynika, że najwięcej śląskich przedsiębiorstw obcokrajowców znajduje się w rejonie oddziałów ZUS w Chorzowie i Rybniku, gdzie na koniec czerwca w każdym z tych oddziałów zarejestrowano ponad 1 tys. firm prowadzonych przez cudzoziemców.

Oddziały ZUS w Bielsku-Białej i Zabrzu odnotowały ponad 500 firm założonych przez obcokrajowców w każdym z tych rejonów, natomiast w Oddziałach ZUS w Częstochowie i Sosnowcu liczba takich firm przekroczyła 300 w każdym z tych oddziałów.