Zasiłek pogrzebowy

i

Autor: pixabay

Pieniądze

Podwójny zasiłek pogrzebowy. ZUS wypłaca go od ręki. Wniosek trzeba złożyć bez zbędnej zwłoki

Ministerstwo Pracy poinformowało o istotnych zmianach w wypłatach zasiłków z ZUS. Uprawnieni będą wszyscy obywatele Polski, którzy w odpowiednim czasie złożą wniosek o wypłatę. Pieniądze mają trafić na konto Polaków natychmiast i bez zbędnej zwłoki.

ZUS przygotowuje się do wypłat zasiłków, które będą niemal dwa razy wyższe niż obecnie. Polacy raczej nie będą się cieszyć, bo zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w smutnych okolicznościach i o radości nie ma co mówić. Z pewnością jednak wyższy zasiłek pogrzebowy pomoże zorganizować godny pochówek najbliższego członka rodziny.

 Ile wynosi zasiłek pogrzebowy

 Obecna kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł i nie zmieniła się od trzynastu lat. Została ustalona w 2011 r. i już wtedy pokrywała tylko część prawdziwych wydatków związanych z organizacją pogrzebu. Obecnie koszty pogrzebu w Polsce wynoszą minimum 8-10 tys. zł w zależności od województwa więc zasiłek nie wystarcza na opłaty. Rodzina zmarłych często zrzuca się na wykupienie kwatery na cmentarzu i inne koszty.

Ile wynosi pogrzebowe z ZUS?

Ministerstwo Pracy chce podwyżki zasiłki pogrzebowego i urealnienia kwot niemal dwukrotnie do 7 tys. zł. Co więcej kwota ma podlegać corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji.

Proponuje się podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Kwota ta będzie w większym stopniu rekompensowała rzeczywiście poniesione koszty pogrzebu. Kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji - informuje Ministerstwo Pracy.

Ile kosztuje pogrzeb w Polsce?

Według OPZZ satysfakcjonująca podwyżka zasiłku pogrzebowego powinna oscylować wokół 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci. Obecnie wynosiłby on ponad 15 tys. zł.

Skąd taka kwota? Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe, szacuje, że koszt pogrzebu mieści się dziś w przedziale od 6,6 tys. do nawet 16 tys. zł.

Nie brakuje jednak głosów, które twierdzą, że podniesienie zasiłku pogrzebowego automatycznie spowodowuje wzrost usług pogrzebowych, niewspółmierny do poniesionych kosztów. 

Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Niezmienne mają za to pozostać zasady ubiegania się o zasiłek pogrzebowy. Ma on być wypłacany natychmiast i bez zbędnej zwłoki. 

Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego wypiszemy na druku Z-12. Druk wniosku w celu jego wypełnienia możesz pobrać ze strony internetowej ZUS lub w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS albo możesz wydrukować po wypełnieniu go w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS (usługa "Złożenie dokumentu Z-12").

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?