Pasażerowie korzystający z połączeń ZTM Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przeglądając rozkład jazdy na stronie internetowej mogą już sprawdzić aktualne informacje o tym, jak w danej chwili działa komunikacji miejskiej.
Testujemy nowość, która ułatwi zarówno planowanie przejazdów, jak i samo podróżowanie. Funkcjonalności działają zarówno na komputerze, jak i w wersji mobilnej. Oznacza to, że nawet stojąc już na przystanku, każdy na swoim telefonie może sprawdzić i następnie zdecydować, czy czekać na wybrany autobus, czy jednak poszukać innego połączenia – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.
Nowe funkcjonalności na stronie internetowej umożliwiają internautom:
- sprawdzenie za ile minut przyjedzie najbliższy autobus, tramwaj lub trolejbus wybranej linii na konkretny przystanek,
- sprawdzenie czy interesujący nas kurs nie został odwołany.
Gdzie znaleźć aktualne informacje?
Obydwie informacje dostępne są w tym samym miejscu. Publikowane są na stronie internetowej z rozkładem jazdy danej linii po wybraniu konkretnego przystanku.
Rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek podaje przykład: – Wystarczy wejść na naszą stronę internetową z rozkładami jazdy. Najpierw wybieramy interesującą nas linię, np. autobus M4. Następnie, po ewentualnym kliknięciu „Aktualny rozkład jazdy” – bo ten krok nie zawsze ma miejsce – wybieramy interesujący nas przystanek, np. Środula Osiedle. I to właśnie na tej podstronie znajdziemy interesujące nas informacje – wskazuje.
Adnotacja o najbliższym przyjeździe autobusu, tramwaju lub trolejbusu znajduje się u góry strony tuż pod numerem wybranej linii. Wartość podawana jest w minutach a obok niej znajduje się napis „Najbliższy odjazd”. Natomiast informacja o ewentualnym odwołaniu konkretnego kursu jest prezentowana poprzez przekreślenie jego minut oraz oznaczenie ich na czerwono. Dodatkowo, adnotacja pojawia się również pod godzinami odjazdów aktualnego dnia – w sekcji „Wszystkie kursy dnia: <aktualny dzień>”.
Zarząd Transportu Metropolitalnego formalnie realizację swoich zadań rozpoczął 1 stycznia 2019 roku. Wtedy to zadanie, związane z organizacją transportu publicznego, zostało przekazane Metropolii przez miasta i gminy ją tworzące. Mimo to wirtualne informacje dotyczące aktualnej funkcjonalności komunikacji miejskiej na stronie z rozkładami jazdy znalazły się po 4 latach.
Jest to innowacyjny pomysł. Takiego rozwiązania – z tego co się orientujemy – nie ma w skali kraju, więc jesteśmy pierwsi, albo jedni z pierwszych. Dlatego nie wiem, czy pytanie dlaczego nam to tak długo zajęło jest zasadne – wyjaśnia Rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. - Te informacje były już wcześniej dostępne albo na infolinii albo elektronicznych tablicach przy przystankach komunikacji miejskiej, lub na portalu SDIP – dodaje.
Brak informacji o odwołanych przejazdach na Facebooku
Wraz z wprowadzeniem nowych informacji na stronie, ZTM zaprzestał publikowania informacji o odwołanych kursach na profilu na Facebooku.
Przypomnijmy, że te i inne informacje podróżni wciąż mogą pozyskiwać dzwoniąc na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię (nr tel.: 800 16 30 30) oraz – będąc już na wybranych przystankach – sprawdzając informacje wyświetlane na elektronicznych tablicach informacyjnych – przypomina ZTM.