Żory

Żory w płomieniach tradycji. Miasto obchodzi 323. Święto Ogniowe ku pamięci tragicznego pożaru

2025-04-30 15:57

Żory już po raz 323. będą obchodzić Święto Ogniowe. Jest to jedyna w swoim rodzaju tradycja, która została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne obchody będą trwać przez kilka dni, a główne atrakcje zaplanowano na 11 maja. Sprawdźcie, co znalazło się w programie.

323. Święto Ogniowe w Żorach - program

W Żorach każdego roku obchodzone jest Święto Ogniowe, organizowane ku pamięci tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta, a w tym Rynek, przyległe ulice oraz nową kopułę kościoła św. Filipa i Jakuba. W wyniku zatrucia czadem zginał też ówczesny burmistrz Żor.

Od tej pory w mieście utarł się zwyczaj corocznego obchodzenia Święta Ogniowego, podczas którego mieszkańcy proszą Boga o ochronę przed żywiołem, jakim jest ogień. Kulminacyjnym punktem corocznych obchodów jest uroczysta procesja na uliczkach żorskiej Starówki z płonącymi pochodniami. W 2025 roku Święto Ogniowe będzie obchodzone już po raz 323. Obchody zaplanowano w dniach od 9 do 11 maja.

Pierwszego dnia świętowania, w piątek 9 maja, o godzinie 18:00 w amfiteatrze pod murami obronnymi odbędzie się pierwszy ogólnomiejski wieczór uwielbienia pod hasłem „Żory Płoną Uwielbieniem”. Wstęp na to wydarzenie będzie wolny.

Sobota, 10 maja, również zapowiada się interesująco. O godzinie 11:00 na placu kościelnym przy parafii pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba rozpocznie się II Ogniowy Turniej Szachowy. Zapisy na turniej będą prowadzone online oraz na miejscu, tuż przed rozpoczęciem zawodów. Tego samego dnia, o godzinie 19:00, w kościele farnym odbędzie się Koncert w wigilię Święta Ogniowego „Cantate Domino”. Wystąpią Orkiestra i chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żorach pod dyrekcją Macieja Cisowskiego, Schola Cantorum Sarensis pod dyrekcją Ewy Dyrdy, Dagmara Świtacz – sopran, oraz Krzysztof Walczak - organy. Wstęp na koncert będzie bezpłatny.

Główne obchody zaplanowano na niedzielę 11 maja. O godz. 17:00 na Rynku odbędzie się uroczysty apel strażacki. Po apelu uczestnicy przejdą do kościoła pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba, gdzie o godzinie 19:30 odbędzie się uroczysta msza święta. Następnie mieszkańcy oraz goście w uroczystej procesji przejdą uliczkami starego miasta, trzymając w dłoniach setki płonących pochodni.

To wciąż nie koniec atrakcji. O godzinie 21:30 na Rynku odbędzie się widowiskowy pokaz laserowy „Ogień i woda”. Ze względu na spodziewaną dużą liczbę widzów, zaplanowano dwa identyczne pokazy. Drugi pokaz rozpocznie się około godziny 21:50.

Świętowanie zakończy 12. Żorski Bieg Ogniowy. Na 5-kilometrowej trasie wyznaczonej uliczkami Starego Miasta pobiegną setki biegaczy z płonącymi pochodniami. Bieg wystartuje o godz. 22:30.

Tłumy mieszkańców na Święcie Ogniowym w Żorach! Zobaczcie, jak wyglądały obchody w 2024 roku.

Dodatkowe atrakcje w Muzeum Ognia

W Żorach funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju Muzeum Ognia. Jest to nowoczesna placówka kulturalna, która przyciąga uwagę nie tylko swoją interaktywną ekspozycją, ale także niezwykłą architekturą. Budynek muzeum, przypominający języki ognia, symbolizuje zarówno niszczycielską, jak i twórczą siłę żywiołu, który odegrał ważną rolę w historii miasta. Wewnątrz odwiedzający mogą poznać fascynujące aspekty ognia - od jego biologicznego i fizycznego znaczenia, przez zastosowanie w technologii, aż po kulturowe i mitologiczne odniesienia.

Z okazji Święta Ogniowego również w Muzeum Ognia przygotowano dodatkowe atrakcje. W niedzielę 11 maja w godzinach od 9:00 do 11:00 przy muzeum zorganizowana zostanie Akcja Honorowego Oddania Krwi, połączona z prezentacją zabytkowych pojazdów strażackich (w godz. 12:00 – 14:00). W samym Muzeum Ognia na gości będzie zaś czekał jedyny w swoim rodzaju, okolicznościowy bilet wstępu oraz eksperymenty naukowe z żywym ogniem - godz. 14:00, 15:00 i 16:00).

Kolejne wydarzenia towarzyszące odbędą się już w niedzielę, 11 maja. Przy Muzeum Ognia w godz. od 9:00 do 13:00 zorganizowana zostanie Akcja Honorowego Oddania Krwi, połączona z prezentacją zabytkowych pojazdów strażackich (w godz. 12:00-14:00). W samym Muzeum Ognia na gości będzie czekał natomiast jedyny w swoim rodzaju, okolicznościowy bilet wstępu oraz eksperymenty naukowe z żywym ogniem – odbędą się o godzinie 14:00, 15:00 i 16:00.

323. Święto Ogniowe w Żorach - program

i

Autor: UM Żory
Śląsk Radio ESKA Google News