Żorskie Żorki jak katowickie Beboki też mają swój szlak. Sprawdź, gdzie znajdziesz te sympatyczne stworki

i

Autor: UM

Ciekawostki

Żorskie Żorki jak katowickie Beboki też mają swój szlak. Sprawdź, gdzie znajdziesz te sympatyczne stworki

2024-12-11 11:48

Wrocław ma swoje krasnale, Katowice Beboki, a w Jaworznie można szukać figurek chomików. Żory to jednak nie gęsi, i swoje figurki mają. Żorki nawiązują do historii miasta. To postacie w kształcie płomieni, które symbolizują jeden z najtragiczniejszych pożarów w historii tego miasta. Obecnie figurek jest już 16, ale ciągle pojawiają się kolejne. Oto mapa wszystkich żorskich Żorków.

Żory trawione przez pożary

Żorki to małe figurki, które zaczęły się pojawiać w ostatnim czasie w całych Żorch, choć pierwszego Żorka - i to chodzącego na dwóch nogach! - mieszkańcy zobaczyli ponad 20 lat temu. Choć Żorek od długiego czasu cieszył się popularnością, jak zresztą każda maskotka, miasto Żory postanowiło pójść o krok dalej. Inspiracje zresztą płynęły z wielu innych miast. Takie Katowice w ciągu kilku lat zaczęły symbolizować Beboki - sympatyczne stworki wymyślone przez Grzegorza Chudego, którego akwarele są wręcz znakiem rozpoznawczym jego, katowickiej dzielnicy Nikiszowiec i samych Katowic.

Inspiruje też Wrocław ze swoimi Krasnalami, a nawet Jaworzno, które ma swoje Chomiki. Stąd też Żory postawiły na małe figurki Żorków, które są rozrzucane po całym mieście. A skąd w ogóle wziął się taki symbol? Dla osób, które są spoza tego miasta, pierwszym skojarzeniem mogą być huty, z których Żory jeszcze kilkadziesiąt lat temu słynęły na cały Śląsk o Polskę. Prawda jest jednak zupełnie inna, by nie powiedzieć - tragiczna.

Historia powstania Żorków wiąże się z dawną architekturą Żor. Ciasna zabudowa miasta sprzyjała częstym pożarom, których w historii tego miasta było naprawdę wiele. Kilka pożarów strawiło Żory niemal doszczętnie. Te największe zanotowano w latach 1661, 1702, 1807 i 1945. Ale to o jednym pożarze pamięta się do dziś. Wybuchł on 11 maja 1702 roku o godz. 23:30 w centrum miasta. Dość szybko rozprzestrzenił się na całą zabudowę rynkową i pobliskie domy. Szkody wyrządzone przez kataklizm były olbrzymie. Niektórzy mieszkańcy w krótkiej chwili stracili dorobek całego życia.

Solidarni żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. W czasie pochodu na świeżym jeszcze rumowisku wznosili modły do Boga, prosząc o odwrócenie od nich klęski pożaru. Przyrzekli jednocześnie uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta właśnie w tej intencji. W ten oto sposób narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego. Święta wyjątkowego w skali Europy, które trwa do dnia dzisiejszego. Stąd też wzięła się nazwa miasta. A jak nazwa to i maskotka. 

Żorki na ulicach miasta

Żory to kolejne z wielu miast w Polsce, które bazując na pomyśle z Wrocławia, postanowiło przyozdobić swoje ulice i instytucje miejscówki figurkami. W ten sposób powstał Szlak Żorka. Figurki swoją formą nawiązują do Święta Ogniowego, jak i całej historii miasta. Pierwsze Żorki pojawiły się w 2012 roku z okazji 740. Urodzin Miasta Żory. Można je spotkać w wielu dzielnicach można spotkać. Aktualnie jest ich 16. Są wykonane z brązu, ważą kilkanaście kilogramów, a koszt wykonania jednej figurki wynosi około 10 tysięcy złotych. 

Najnowszym z nich jest wyjątkowa figurka Żorka siedzącego na wózku inwalidzkim. Są też: Żorek z książką przy bibliotece, rycerz, strażak, policjant czy gracz Rummikub. 

Mapa żorskich Żorków. Gdzie je znajdziemy? GALERIA

Nowe Żorki w Żorach 2025

Szlak Żorka będzie się wydłużał stale wydłużał, co miasto już wielokrotnie sygnalizowało. Kolejny ma stanąć we wrześniu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnych nr 6 w Żorach.

- Na pewno powstanie Żorek związany z jubileuszem szkoły w Kleszczowie. Ponieważ szkolnictwo w dzielnicy Klaszczów będzie miało w przyszłym roku 150 lat, a jednym z elementów obchodów będzie stworzenie kolejnego Żorka - powiedział nam Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Miasta Żory.

Jak będzie wyglądał siedemnasty Żorek? Jeszcze nie wiadomo, ale miasto chce, aby to dzieci z tamtejszej szkoły miały w tej kwestii decydujące zdanie. Dlatego ma zostać zorganizowany konkurs dla dzieci, którego wynik ma być inspiracją do ostatecznego kształtu nowego Żorka.

Pierwszy Żorek w Żorach miał dwie nogi i bawił się z dziećmi

Żorek to najmłodszy symbol miasta, stał się żorską maskotką już w maju 2000 roku, po ogłoszonym przez władze miasta konkursie. Zgłoszono wówczas ponad 20 projektów, a wygrała propozycja żorzanki Marzeny Sternal. Odtąd żółto–czerwony płomyk stał się ulubieńcem najmłodszych mieszkańców. - Super sprawa te Żorki. Nie widziałem jeszcze wszystkich, ale jak przyjeżdżam do córki to chodzimy po mieście i mi pokazuje. Lubię spacerować z jakimś celem, a ruszać się już trzeba w tym wieku - powiedział pan Jerzy spotkany przy jednej figurek w mieście.

Żorek na stałe zagościł na różnego rodzaju materiałach promujących Żory. Co ciekawe, postać Żorka przybrał też... ogromny pomnik, który znajduje się na terenie żorskiego Parku Cegielnia, obok placu zabaw.

Sierżant Bóbr i Koziołek Spoko. Zgadniesz, skąd pochodzą te maskotki policyjne?
Pytanie 1 z 17
Misia Dobromisia spotkamy w województwie:
Miś Dobromiś
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: