Żółty pył na ulicach Tarnowa. Czy jest groźny dla zdrowia?

i

Autor: Justyna Świderska Część mieszkańców miasta obawa się, że żółty pył jest efektem funkcjonowania w Tarnowie Zakładów Azotowych

Żółty pył na samochodach, oknach i parapetach. Czy jest niebezpieczny? Skąd się wziął?

2020-05-13 11:01

Żółty pył na samochodach. Kierowcy w ostatnich dniach mogli zaobserwować na swoich pojazdach dziwną żółtą maź na karoserii i na szybach. Takie zjawisko jest częste o tej porze roku. Pojawia się nie tylko na wsiach ale też w dużych miastach. Skąd na samochodach wziął się żółty pył?

Spis treści

  1. Żółty pył na samochodach. Skąd się wziął?
  2. Żółty pył na samochodach pojawia się w maju i pierwszej połowie czerwca
  3. Czy żółty pył jest niebezpieczny?

Żółty pył na samochodach. Skąd się wziął?

Od kilku dni w wielu polskich miastach kierowcy mogli zobaczyć na swoich samochodach dziwny żółty pył. Skąd się tam wziął? Odpowiedź jest dość prosta. Najprawdopodobniej żółty pył, zmieniający się w lepką maź jest wynikiem kwitnienia naszej polskiej sosny. Pylenie sosny odczuwają alergicy, ale wszyscy mogą dostrzec pyłki sosny na karoseriach samochodów, ale nie tylko. Żółty pył pojawia się też na parapetach, oknach i szybach okiennych. Trudno go zetrzeć.

Żółty pył na samochodach pojawia się w maju i pierwszej połowie czerwca

Skąd wziął się żółty pył na samochodach? To często zjawisko, które tym razem nie ma nic wspólnego z pyłem znad Sahary. Tym razem chodzi o pyłki sosny. Tajemniczy żółto-zielony pył pojawia się w Polsce w maju i na początku czerwca. Żółty pył możemy zobaczyć na:

  • karoserii i szybie samochodu
  • oknach,
  • brzegach kałuż,
  • liściach na drzewach,
  • wszelkich inne przedmiotach na wolnym powietrzu.
Sonda
Czy wybierzesz się do fryzjera/kosmetyczki od razu po otwarciu salonów?

Czy żółty pył jest niebezpieczny?

Kwitnienie sosny odczuwają przede wszystkim alergicy. Bywa on uciążliwy, ale na zagraża zdrowiu. Jak pozbyć się żółtego pyłu? Wystarczy tak naprawdę przetrzeć karoserie albo szybę samochodu morką ścierką.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim
Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami