W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu odbyły się ćwiczenia „Przyjazna Energia-22”.

i

Autor: Szpital nr 1 w Bytomiu

Żołnierze pojawili się w bytomskim szpitalu. Ćwiczyli razem z energetykami z Taurona

2022-11-29 15:27

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu odbyły się ćwiczenia „Przyjazna Energia-22”. Udział w nich wzięli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i energetycy z firmy Tauron Dystrybucja.

W bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 zabrakło prądu. Na miejscu natychmiast pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy za pomocą agregatu o dużej mocy dostarczyli prąd do placówki. Tak przebiegał scenariusz ćwiczeń w ramach operacji „Przyjazna Energia-22”, które odbyły się we wtorek, 29 listopada w Bytomiu – czytamy w informacji przekazanej przez bytomski szpital.

W ćwiczeniach oprócz pracowników szpitala i żołnierzy WOT udział wzięli także energetycy Tauron, którzy najpierw odcięli szpital od dostaw prądu, a następnie przywrócili zasilanie.

W trakcie całej operacji byli także na miejscu, by w razie problemów z uruchomieniem zastępczego zasilania przywrócić dostawy w trybie pilnym. Profilaktycznie, na czas operacji „Przyjazna Energia-22” personel Szpitala nie planował także żadnych zabiegów – relacjonuje Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Wsparcie żołnierzy w ćwiczeniach w Bytomiu

Podczas ćwiczeń użyto Kontenerowej Elektrowni Polowej KEP-900, która składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 razy 250 kW i raz 400 kW. Elementy mogą działać razem, a w przypadku mniejszego zapotrzebowania na energię również osobno. Do ich obsługi potrzebni są żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie.

Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22” z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń – mówi Magdalena Dróżdż, rzecznik prasowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bytom jest jednym z pierwszych miast w woj. śląskim, w którym przeprowadzono takie ćwiczenia. Wcześniej odbyły się w Częstochowie i Opolu.