Nie żyje Zygmunt Rolat

i

Autor: PAP/ Darek Delmanowicz

Wiadomości

Zmarł Zygmunt Rolat, zasłużony dla Muzeum POLIN. Częstochowianin miał 93 lata

2024-05-20 7:10

Muzeum POLIN przekazało smutne wieści. Nie żyje Zygmunt Rolat. Był nowojorskim biznesmenem i filantropem, jednym z pierwszych i najważniejszych darczyńców muzeum oraz członkiem jego rady. Wspierał także rodzinną Częstochowę. Zmarł w wieku 93. lat.

Zmarł Zygmunt Rolat zasłużony dla Muzeum POLIN

W niedzielę, 19 maja Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przekazało smutną wiadomość. W wieku 93 lat zmarł pochodzący z Częstochowy Zygmunt Rolat.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zygmunta Rolata, jednego z pierwszych i najważniejszych darczyńców Muzeum POLIN, członka rady naszego muzeum. Nowojorski biznesmen, filantrop i mecenas odszedł w wieku 93 lat. Był współzałożycielem amerykańskiego komitetu wspierania budowy muzeum i wieloletnim Współprzewodniczącym American Friends of POLIN Museum - czytamy w oświadczeniu muzeum.

Kim był Zygmunt Rolat?

Rolat urodził się w 1930 r. w Częstochowie, gdzie spędził swoje dzieciństwo. W czasie okupacji trafił do miejscowego getta, a po jego likwidacji do obozu pracy Hasag Pelcery. Hitlerowcy zabili jego matkę oraz starszego brata.

Po zakończeniu II wojny światowej Rolat wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył studia prawnicze i założył firmę transportową, a następnie spedycyjną. Po tym, jak zgromadził spory majątek, zajął się działalnością społeczną oraz filantropią. Finansowo wspierał m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Odegrał szczególną rolę w stworzeniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ponieważ był współzałożycielem amerykańskiego komitetu jego budowy, a także wieloletnim współprzewodniczącym American Friends of POLIN Museum oraz członkiem jego rady.

Prezydent Lech Kaczyński w 2008 r. nagrodził go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz przypominania o polsko-żydowskim dziedzictwie. Rolat wspierał i promował badania dotyczące historii Częstochowy. Dzięki niemu powstał m.in. Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian oraz Muzeum Żydów Częstochowian.

Z jego inicjatywy i dzięki jego wysiłkom powstało Światowe Stowarzyszenie Żydów Częstochowian i Ich Potomków" – przypomniał w komunikacie częstochowski magistrat.

W 2012 r. Rada Miasta Częstochowa przyznała mu tytuł honorowego obywatela miasta.

Źródło: PAP/Patryk Osadnik

ZDEWASTOWANO ŻYDOWSKI CMENTARZ

ZOBACZ ZDJĘCIA