Huta liberty z wnioskiem o upadłość

i

Autor: Liberty Poland

Wiadomości

Huta Liberty Częstochowa ogłosi upadłość? Do sądu wpłynął wniosek

Do sądu wpłynął wniosek o upadłość Hity Liberty Częstochowa. Złożył go jeden z wierzycieli. Sprawa jest w toku, a sąd ustanowił tymczasowego nadzorcę. Pomimo wniosku, Huta deklaruje, że stara się przygotować do wznowienia produkcji.

Problemy Huty Liberty Częstochowa. Ogłosi upadłość?

W Hucie Liberty od kilku miesięcy nie została uruchomiona produkcja. W marcu zapowiedziała chęć wznowienia produkcji. Wówczas poinformowano o rozpoczęciu testów urządzeń i instalacji oraz negocjacji z dostawcami mediów, usług i materiałów. Oprócz tego powołano również "gabinet wojenny", który miał doprowadzić do wznowienia produkcji po trwającej od połowy grudnia przerwie.

Niestety niemal 1000 osób nadal nie powróciło do pracy. Pomimo wstrzymania produkcji Liberty wypłacało wynagrodzenia, a nawet świąteczne nagrody. Niestety, bez pokrycia zostawały rachunki za ciepło i prąd.

Jednak w międzyczasie pojawił się nowy problem. W kwietniu jeden z wierzycieli złożył w częstochowskim sądzie wniosek o upadłość huty. Po uzupełnieniu niezbędnej dokumentacji przez wnioskodawcę, 10 maja Sąd Rejonowy w Częstochowie ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego huty.

Jak dowiedział się portal wnp.pl, huta może normalnie funkcjonować, jednak niektóre decyzje potrzebuje zgody nadzorcy. Chodzi o m.in. ochronę majątku zakładu z uwagi na ewentualne zaspokajanie wierzycieli. Przedstawiciele huty przekazali, że nie zostali jeszcze poproszeni o dostarczenie sądowi żadnych dokumentów, nie wiedzą także nic o planowanym terminie rozprawy.

Huta Liberty upadnie? Wpłynął wniosek

Wniosek o upadłość złożył wierzyciel, którym jest firma świadcząca na terenie huty usługi naprawy suwnic. Jak przekazują portalowi wnp.pl przedstawiciele huty, wniosek nie powinien przyczynić się do likwidacji spółki, bo wartość należności względem spółki to niewielki procent wartości całego zakładu.

Pomimo to pracownicy obawiają się, że wkrótce mogą wpłynąć kolejne wnioski. Jednak przedstawiciele huty zapewniają, że w częścią wierzycieli doszli już do porozumienia i ustalili harmonogram spłacania należności. Z pozostałymi wierzycielami negocjacje są w toku.

Przypomnijmy, że od wstrzymania produkcji wpłynęły wnioski o dofinansowanie zakładu przez rząd (radni wystąpili do rządu o zapewnienie hucie środków na wznowienie produkcji) oraz o przejęcie go przez państwowy Węglokoks.

Czy rozpoznasz miasto województwa śląskiego po samym opisie? Nieoczywisty QUIZ

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę. "Słyszysz Artur Rojek, myślisz…"