Nowoczesny radar w Bytomiu

i

Autor: jenoptik/google maps

Motoryzacja

Żeby kasować kierowców w Bytomiu, sprowadzono fotoradar z Niemiec. Ma nietypowe funkcje

Radar w Bytomiu na ul. Wrocławskiej już działa. Kierowcy dostają mandaty masowo! To najnowocześniejsze tego typu urządzenie w Polsce. Pochodzi z Niemiec. Mierzy przekraczanie limitu prędkości i namierza kierowców rozmawiających przez telefon. Ale najważniejsze są nowe funkcje. Radar TraffiStar SR390 specjalizuje się w wyłapywaniu aut przejeżdżających przez skrzyżowanie na czerwonym świetle i bez zatrzymania przy zielonej strzałce.

Kierowcy przejeżdżający przez Bytom trasą DK 94, czyli ul. Wrocławską, muszą się mieć na baczności. Nowy fotoradar TraffiStar SR390 ma takie funkcje, o których nawet im się nie śniło. To niemiecka myśl techniczna firmy Jenoptik. Gwarantuje ciągłość rejestracji naruszeń kodeksu drogowego oraz pozyskanie wysokiej jakości materiału dowodowego dla prokuratury lub sądu, bez względu na warunki pogodowe oraz porę dnia w jakiej wykonywane są pomiary.

Co ciekawe, fotoradar wykonuje pomiary prędkości równocześnie wszystkim pojazdom, które znajdą się w jego "polu widzenia", na kilku pasach ruchu.

Urządzenie automatycznie rejestruje tablice rejestracyjne, identyfikuje rodzaj pojazdu i przypisuje do każdego ze "śledzonych" pojazdów niezbędne parametry - mówi w rozmowie z SE Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Jak działa fotoradar w Bytomiu?

Fotoradar TraffiStar SR390 rejestruje wiele elementów samochodu, m.in. prędkość, z jaką porusza się pojazd, prędkość, jaka obowiązuje na danym odcinku drogi, pas ruchu, którym porusza się pojazd, czas i miejsce popełnienia wykroczenia. Urządzenie ma też możliwość ustawienia odrębnych limitów prędkości dla każdego pasa ruchu. Ale to nie wszystkie jego funkcje, które dostępne są tylko w dwóch miejscach w Polsce: w Bytomiu na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Reja oraz w Warszawie w al. Stanów Zjednoczonych.

Tak działa fotoradar w Bytomiu

Zobacz zdjęcia

Naruszenia przejazdu na czerwonym świetle, nielegalne skręcanie, jazda złym pasem ruchu i nadmierna prędkość to główne przyczyny śmiertelnych wypadków drogowych, zwłaszcza na skrzyżowaniach.

Przejazd na czerwonym świetle

Nowoczesny fotoradar w Bytomiu umożliwia łączną kontrolę prędkości i kontroli przejazdu na czerwonym świetle, wykrywa także skręcanie z pasów zezwalających wyłącznie na jazdę do przodu. W tym przypadku robi nie tylko zdjęcie, ale i film ze zdarzenia.

Przejazd bez zatrzymania przy zielonej strzałce

Zielona strzałka na skrzyżowaniu umożliwia skręt w prawo na czerwonym świetle po ustąpieniu pierwszeństwa. TraffiStar SR390 identyfikuje pojazdy, które przejeżdżają bez obowiązkowego zatrzymania. Systemy kamer na czerwonym świetle sprawdzają również, czy nie zbliżają się pojazdy skręcające w prawo, wykrywając, czy doszło do jednego z dwóch wykroczeń, i rejestrując je w postaci obrazu lub filmu.

Przejazd przez przejście dla pieszych

Przejścia umożliwiają pieszym bezpieczne przechodzenie przez skrzyżowania. Piesi są narażeni na niebezpieczne sytuacje, gdy zaparkowany pojazd utrudnia przejście. TraffiStar SR390 wykrywają także pojazdy parkujące na skrzyżowaniach lub nie zatrzymujące się na oznaczeniach przystanku.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 10
Czy autostradą można jechać z prędkością 30 km/h?
Listen on Spreaker.