Kanał Gliwicki zatruty rtęcią

i

Autor: PSP/Collage Inspektorzy GIOŚ wykryli podwyższone stężenia rtęci w wodzie Kanału Gliwickiego.

Zatruta Odra. Rtęć w Kanale Gliwickim potwierdził GIOŚ. NAJNOWSZE USTALENIA, SPRAWDŹ

2022-08-19 8:21

W Kanale Gliwickim jest rtęć. Najnowsze dane Głównego Instytutu Ochrony Środowiska wskazują, że podwyższone wartości rtęci na Odrze wystąpiły w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim na Śląsku.

Kanał Gliwicki: rtęć potwierdziły badania laboratoryjne

Najnowsze wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły podwyższone stężenia rtęci w Kanale Gliwickim. To ponad 40-kilometrowa droga wodna, łącząca Kędzierzyn Koźle z Gliwicami i jedyne połączenie tej części Górnego Śląska z Odrą. Kanał Gliwicki zasilany jest głównie przez rzekę Kłodnicę oraz jeziora i zbiorniki.

Rtęć wykryto także w znacznie krótszym Kanale Kędzierzyńskim. Ten z kolei łączy Kanał Gliwicki z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu. Kanał ma długość 4,5 km.

- Rozstrzygającym o wpływie na organizmy żywe jest badanie na obecność rtęci w rybach. Państwowy Instytut Weterynarii wykluczył rtęć jako przyczynę śnięcia ryb w Odrze. Rtęci nie stwierdzono w woj. dolnośląskim i lubuskim i zachodniopomorskim. Podwyższone wartości rtęci wystąpiły w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim na Śląsku - podał w najnowszym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Skąd się wzięła rtęć w Kanale Gliwickim?

Informacja o rtęci w Kanale Gliwickim jest potwierdzeniem wcześniejszych doniesień, które płynęły m.in. od wędkarzy. Mówili oni wprost, że ryby umierały, bo miały popalone skrzela i wnętrzności. Oczywiste jest także, że woda z Kanału Gliwickiego mieszała się z Odrą.

Informacje Inspektoratu Ochrony Środowiska są jednoznaczne, ale brzmią jednak uspokajająco.

"Jest to zjawisko spowodowane osadzaniem się metali ciężkich na dnie, co jest typowe dla terenów przemysłowych" - pisze GIOŚ.

GIOŚ wyjaśnia, że rtęć, tak jak inne metale ciężkie, jest pierwiastkiem, który występuje w różnych związkach chemicznych w środowisku naturalnym, również w środowisku wodnym. Związki rtęci są zarówno obecne w wodzie płynącej, a szczególnie kumulują się w osadach dennych rzek, kanałów oraz zbiorników wodnych. Po wzruszeniu dna rzecznego związki rtęci mogą się uwolnić w większej ilości, wówczas rtęć pojawia się punktowo w próbach badawczych.

Dlatego też badania pod kątem występowania związków rtęci i innych metali ciężkich zawsze są powtarzane i standardowo robione w cyklach rocznych.

- W przypadku stwierdzenia występowania rtęci, służby środowiskowe prowadzą monitoring i analizę wyników badań pod kątem bezpieczeństwa ludzi i środowiska - informuje GIOŚ.

Piana w Kanale Gliwickim pokryła śluzy

Zatruta Odra wodą z Kanału Gliwickiego?

Woda w Kanale Gliwickim miała przekroczone stężenia rtęci, ale to niejedyny problem. Znacznie poważniejsze wydaje się ogromne natlenienie wody. Z wyników badań, jakimi dysponuje GIOŚ, jasno wynika, że stężenie tlenu jest znacznie przekroczone. 

Dodatkowym problem jest wysoka temperatura. 3 sierpnia w miejscu pomiarów w Marinie Gliwice zanotowano aż 28,4 st. C. Te wszystkie czynniki w połączeniu dały efekty trudne do ocenienia.

- Codziennie wykonywany jest stały zakres badań, w tym: pH, przewodność oraz natlenienie wody. Od 11 sierpnia codziennie badane jest stężenie rtęci w wodzie we wszystkich województwach. W ostatnich dniach powoli stan Odry się poprawia - poinformował GIOŚ.

Jak informuje GIOŚ, po wcześniejszym wystąpieniu zjawiska natlenienia, zawartość tlenu w wodzie się obniża, w większości z 30 stałych punktów poboru próbek, stan natlenienia jest dopuszczalny. Przekroczony jest w jednej czwartej punktów, głównie w rejonie Odry Zachodniej, m.in. na Kanale Gliwickim, Kłodnicy.

GIOŚ wskazuje, że od początku badań notowano wysokie zasolenie i nadal się ono utrzymuje. Najwyższe, przekraczające 5-6 – krotnie dotychczasowe wskaźniki, zasolenie występuje na Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim. natomiast w pozostałych rejonach wskaźniki zasolenia są przekroczone dwukrotnie.

Dodano, że wartości pH wody w Odrze się ustabilizowały, parametry niewiele odbiegają od normy. Na dolnym i środkowym odcinku Odry notowane są niski stany wody, związane ze zjawiskiem suszy hydrologicznej, co wpływa niekorzystnie na tempo procesów związanych z naturalnym oczyszczaniem się rzeki. Z uwagi na wysokie temperatury powietrza, temperatura wody w rzece ma średnio 25-27 stopni.