Zatruta Odra: Naukowcy z Katowic pokażą wyniki badań laboratoryjnych

2022-08-17 16:21

Naukowcy z Katowic prowadzą niezależne badanie jakości wody w Odrze. Ujawnią opinii publicznej dane o zatrutej Odrze z początku katastrofy ekologicznej. Dzisiaj w województwie śląskim się normalizuje – informują Wody Polskie.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego mają już częściowo wykonane badania jakości wody, którą pobrali do analizy w czasie swojego spływu badawczego pod hasłem "Czysta Odra – Why Not" organizowany był wspólnie z fundacją Why Not. Odbywał się w dniach 15-24 lipca 2022 r. wraz z badaczami Uniwersytetu Szczecińskiego i przeprowadzili badania Odry na odcinku od Ostrawy do Szczecina.

- Obecnie prowadzone są analizy chemiczne próbek wody, których wyniki wraz z analizą zostaną upublicznione w najbliższym czasie przez Uniwersytet Śląski. Dzięki przeprowadzonym pomiarom możliwe będzie ustalenie, czy już w połowie lipca w Odrze występowały niebezpieczne substancje, a także czy parametry wody wskazywały na zagrożenie dla żywych organizmów – poinformowała Małgorzata Poszwa z Uniwersytetu Śląskiego.

Zatruta Odra: czym została skażona?

Celem wyprawy badawczej była kompleksowa analiza stanu rzeki. Dokonywano pomiarów fizykochemicznych wody w rzece przy użyciu wieloparametrowych sond zanurzeniowych, mierząc m.in.: stężenie tlenu rozpuszczonego, stężenie chlorków, pH, potencjał REDOX, przewodność, mętność, chlorofil fikocyjaniny. Wówczas jeszcze nikt oficjalnie nie wiedział o zatruciu Odry.

Dodatkowo, w wybranych miejscach pobrano próby wody do analizy w akredytowanych laboratoriach, materiał do zbadania okrzemków (glonów), a także prowadzono pomiary przepływu, pionowego rozkładu prędkości wody oraz przekrojów poprzecznych koryta Odry.

Dzięki prowadzonym analizom możliwe będzie dokonanie oznaczeń laboratoryjnych obejmujących następujące wskaźniki: ogólne substancje rozpuszczone, stężenie: siarczanów, chlorków, ortofosforanów, azotu amonowego, azotu azotanowego, chromu (VI), arsenu, antymonu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza, manganu, cynku, kadmu, ołowiu, chromu, miedzi, niklu, kobaltu, baru, boru, berylu, glinu, wanadu, molibdenu, srebra, talu, tytanu i cyny oraz azotu metodą Kjeldahla i fosforu ogólnego, indeks oleju mineralnego, zasadowość ogólna.

Naukowcy mają nadzieję, że tak szerokie badanie wody da odpowiedź na pytanie, co spowodował zatrucie Odry.

Kanał Gliwicki: piana się wypłukuje

Tymczasem w środę o godz. 15 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że sytuacja na ciekach i drogach wodnych regionu Górnej Odry pozostaje stabilna. W ciągu ostatniej doby nie odnotowano na nich przypadków śniętych ryb. Potwierdzają to także wędkarze i obserwatorzy przyrody.

Służby Wód Polskich w Gliwicach kontynuują prowadzenie stałego monitoringu wód Odrzańskiej Drogi Wodnej i wpływających do niej cieków. Wzmożonej obserwacji poddane są szczególnie zachowania ryb i innych występujących w nich organizmów żywych, zwłaszcza w okolicach występujących na rzekach i kanałach stopni wodnych i śluz.

Nie ma już praktycznie śladu po pianie w Kanale Gliwickim, która gromadziła się w ogromnych ilościach wokół śluzy. Piana została wypłukana przez wodę, która dopływa do kanału głównie z rzeki Kłodnicy i zbiorniki Dzierżno Małe i Dzierżno Duże.

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach pozostają w kontakcie z regionalnymi służbami, w tym przede wszystkim policją, strażą pożarną, Wojewódzkimi Inspektoratami Ochrony Środowiska i Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Współpracują z nimi również w zakresie organizowanych rejsów kontrolnych po Kanale Gliwickim oraz inspekcji znajdujących się w regionie zbiorników wodnych, zarówno od strony wody, jak i przy użyciu drona. Kontynuowana jest również kontrola usytuowanych na brzegach rzek i kanałów wylotów, w zakresie posiadanych zgód wodnoprawnych oraz sposobów ich funkcjonowania.

W województwie śląskim do akcji zaangażowani są m.in. strażacy w Gliwic, który patrolują odcinek Kanały Gliwickiego.

- Prowadzimy patrole dwa razy dziennie na odcinku od śluzy Łabędy do granicy województwa śląskiego i opolskiego. Strażacy obserwują, czy nie ma gdzieś śniętej ryby lub wycieku substancji. Takich incydentów nie zanotowaliśmy – mówi kpt Damian Dudek, oficer prasowy komendanta PSP w Gliwicach.

Wody Polskie czekają na zgłoszenia

Wody Polskie w Gliwicach zwracają uwagę, że wszelkie przypuszczenia zanieczyszczenia wód każdy obserwator może i powinien zgłaszać odpowiednim służbom w tym wojewódzkim inspektoratom ochrony środowiska poprzez całodobowy telefon alarmowy: WIOŚ w Katowicach, nr: 539 344 130 oraz adres e-mail: [email protected]; WIOŚ w Opolu, nr: 606 605 052. Im wcześniej inspektorzy podejmą swoje działania tym efektywniejsze będą ich rezultaty.

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy