Zatrucie tlenkiem węgla w Zabrzu. 72-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala

i

Autor: Pixabay.com

Zabrze

Zatrucie tlenkiem węgla w Zabrzu. 72-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala

2025-01-21 13:58

72-letnia mieszkanka Zabrza trafiła do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Nieprzytomna kobietę znaleziono w jej mieszkaniu. Gdyby córka seniorki nie zainterweniowała na czas, mogłoby dojść do tragedii.

Czad zaatakował seniorkę w Zabrzu. Mogło dojść do tragedii

W poniedziałek 20 stycznia w Zabrzu doszło do dramatycznych zdarzeń. O godz. 20:14 zaniepokojona mieszkanka Zabrza poinformowała służby, że nie potrafi dostać się do mieszkania swojej 72-letniej matki, z którą nie może się skontaktować. Zgłoszeniem zajęto się od razu, a do mieszkania seniorki, znajdującego się przy ul. Trocera, trzeba było wejść siłowo.

W środku znaleziono nieprzytomną 72-latkę leżąca na łóżku. W lokalu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Seniorka w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala w Sosnowcu. Teraz policjanci będą wyjaśniać dokładne okoliczności, jak doszło do tego zdarzenia.

Dramatyczne statystyki sezonu grzewczego 2024/2025

Sezon grzewczy każdego roku zbiera swoje żniwo. Zaniedbanie instalacji wentylacyjnej i kominowej w domu lub mieszkaniu oraz brak zamontowanego czujnika tlenku węgla to jedynie niektóre z czynników, przez które najczęściej dochodzi do tragedii. W sezonie grzewczym 2024/2025 tylko w województwie śląskim z powodu zatrucia tlenkiem węgla zginęło już 7 osób, a ponad 160 zostało poszkodowanych.

Jak informowała Wojewódzka Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, od początku sezonu grzewczego do minionego piątku w województwie śląskim strażacy odnotowali już 350 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Zaledwie w 191 przypadkach o zagrożeniu zaalarmował czujnik tlenku węgla.

W analogicznym okresie doszło też do 445 pożarów budynków mieszkalnych związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych lub ich wadami. We wspomnianych pożarach poszkodowanych zostało 18 osób.

Co ważne, sezon grzewczy jeszcze się nie skończył i ofiar może być więcej. Policjanci przypominają, jak najlepiej zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla. Przede wszystkim bezpieczeństwo zwiększa zamontowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Należy wykonywać też okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenie, a także dbać o sprawność urządzeń grzewczych. Nie powinno się zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:
Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?
Pytanie 1 z 10
Ogrzewanie centralne: