Czad zaatakował w Chorzowie. Ogromna tragedia
Do dramatu doszło w poniedziałek, 30 grudnia w jednym z mieszkań na ulicy Krasickiego. Chorzowscy policjanci zostali tam wezwani, ponieważ znaleziono ciała dwóch osób: 41-letniej kobiety i 40-letniego mężczyzny. Służby wezwał zaniepokojony członek rodziny, który przyszedł do nich w odwiedziny, ale nikt mu nie otwierał drzwi. Żeby się dostać do środka, trzeba było wezwać również straż pożarną.
W mieszkaniu od razu stwierdzono bardzo wysokie stężenie tlenku węgla. Prawdopodobnie czad ulatniał się z niesprawnego piecyka gazowego. Dokładne przyczyny śmierci kobiety i mężczyzny dokładnie zbada biegły z zakresu medycyny sądowej pod nadzorem prokuratury.
Jak uniknąć zagrożenia spowodowanego czadem? Policja przypomina
Tlenek węgla to bezwonny, bezbarwny gaz, który jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, prowadzi do zatrucia, a nawet śmierci. Policja przypomina, jak najlepiej zabezpieczyć się przed zagrożeniami wynikającymi z zatrucia czadem.
- Regularne przeglądy urządzeń grzewczych – Niesprawne piecyki gazowe, kominki czy kotły mogą być źródłem ulatniającego się tlenku węgla.
- Montowanie czujników tlenku węgla – Urządzenia te pozwalają na szybkie wykrycie obecności czadu i powiadomienie o zagrożeniu.
- Wietrzenie pomieszczeń – Regularna wentylacja mieszkań i domów zmniejsza ryzyko nagromadzenia szkodliwych gazów.
- Unikanie spalania materiałów niedozwolonych – Odpowiednia eksploatacja urządzeń grzewczych, bez spalania śmieci czy innych nieodpowiednich materiałów.