Czteroosobowa rodzina podtruła się czadem w Knurowie
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w sobotę 9 listopada przed południem w Knurowie. Lokatorzy jednego z mieszkań dwukondygnacyjnego budynku wielorodzinnego wezwali służby w związku z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Wszyscy zdążyli opuścić budynek, zanim służby dotarły na miejsce. Mowa o czterech osobach, w tym o rocznym dziecku.
Osoby te uskarżały się na zawroty głowy. Obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego zdecydował o konieczności dalszej diagnostyki wszystkich lokatorów tego mieszkania - przekazała bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka śląskiej straży pożarnej cytowana przez PAP.
Czad zabija po cichu. Kadry z filmu
Tlenek węgla to cichy zabójca. Jak się przed nim chronić?
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.
Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Głównym powodem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.
Aby uniknąć zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych.