Pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich

i

Autor: Jan Wieczorek - Siemianowice Subiektywnie/Facebook Pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich

Wydarzenia

Akcja gaśnicza po pożarze odpadów w Siemianowicach Śląskich zakończona

2024-05-18 13:11

Zakończono działania gaśnicze i zabezpieczające na terenie nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów w Siemianowicach Śląskich – podało w sobotę, 18 maja Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Wielki pożar chemikaliów w Siemianowicach Śląskich. Akcja gaśnicza zakończona

Pożar nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów w Siemianowicach Śląskich wybuchł 10 maja po godzinie 9 rano, na terenie po byłym Fabudzie. Objął najpierw około 400 m kwadratowych, jednak powierzchnia pożaru składowiska wzrosła aż do 5 tys. mkw.

Jak podał wówczas rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich kpt. Sebastian Karpiński, „jest to składowisko odpadów niebezpiecznych, w tym prawdopodobnie chemikaliów składowanych w beczkach". 

Akcję gaśniczą, w której udział brało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, w poniedziałek ograniczono do doraźnego dogaszania pogorzeliska i zabezpieczenia terenu. W raporcie Śląskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazano w sobotę, 18 maja, że działania ostatecznie zakończono.

Natomiast utrzymano zapory sorpcyjne na Rowie Michałkowickim i Brynicy, gdzie spływa woda z akcji gaśniczej wraz z chemikaliami. 

Teren nielegalnego składowiska przekazano policji. Trwa także prokuratorskie śledztwo 

Śledztwo w sprawie pożaru Prokuratura Rejonowa w Siemianowicach Śląskich wszczęła m.in. pod kątem sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób, a także składowania odpadów wbrew przepisom, co może zagrozić życiu lub zdrowiu albo spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi.

Niewykluczone, że sprawę przejmie Prokuratura Regionalna w Katowicach, gdzie toczy się duże śledztwo, którego jednym z wątków jest nielegalne składowisko w Siemianowicach Śląskich. Dotyczy ono w sumie 37 takich miejsc w Polsce.