We wtorek, 6 września 2022 r., około godziny 19.30 policjanci z gliwickiej komendy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 87-letniego mieszkańca Gliwic. Mężczyzna koło 14.00 wybrał się rowerem na grzyby. Mundurowi wiedzieli, że ostatnim miejscem, w którym mógł przebywać mężczyzna były okolicy ulicy Ku Dołom.
87-latek zanim wyjechał na grzyby uzgodnił z synem czas powrotu i miejsce spotkania, z którego razem mieli wrócić do domu. Jednak po ustalonej godzinie, kiedy starszy pan nie pojawił się w umówionym miejscu syn na własną rękę rozpoczął poszukiwania. Dodatkowo co chwila dzwonił do ojca, niestety czas mijał, na zewnątrz robiło się coraz ciemniej, a po mężczyźnie nie było ani śladu. Na domiar złego starszy pan nie odbierał telefonu.
Zaniepokojony syn postanowił zgłosić sprawę służbom. Gliwicka policja po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast przystąpiła do działań.
Zastępca komendanta miejskiego wstrzymał wszystkich funkcjonariuszy kończących służbę. Dowodzeniem i koordynacją działań zajął się nadkomisarz Robert Potera – komendant I komisariatu – informuje gliwicka policja.
Wszystkie służby postawione w stan gotowości
Na miejsce poszukiwań przyjechały również oddziały policji z Katowic oraz z Knurowa, na wyposażeniu służb był dron, kamery termowizyjne oraz pies tropiący. Pojawili się też żołnierze z 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic, strażacy - w tym ochotnicy, członkowie dwóch grup poszukiwawczych GPR z Knurowa i Górnośląskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
Przełomem w akcji okazało się znalezienie roweru, należącego do zaginionego grzybiarza, a następnie sygnał z policyjnego drona, że prawdopodobnie namierzył człowieka. W tym momencie akcja zaczęła zmierzać do szczęśliwego końca. O godzinie 23.15 odnaleziono wyczerpanego i przestraszonego starszego pana. Mężczyzna został przekazany pod opiekę ratowników medycznych oraz rodziny – dodają mundurowi.
Policja przypomina o bezpieczeństwie na grzybobraniu
Policja sporządziła listę zasad, których należy przestrzegać w celu dbania o swoje bezpieczeństwo w trakcie grzybobrania:
- Starajmy się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy, podajmy im też przybliżony czas powrotu,
- jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
- kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy oraz kogoś z bliskich,
- kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
- zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne,
- pamiętajmy, że elementy odblaskowe i jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej,
- jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków,
- Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być zagrożone nasze życie lub zdrowie.