Zabrze: Przedszkola zostaną otwarte 18 maja. Ile dzieci będzie mogło być w jednej sali?
Już w poniedziałek, 18 maja w Zabrzu zostanie otwartych część przedszkoli w nowym reżimie sanitarnym. Miasto podjęło taką decyzję po przeprowadzonych konsultacjach i ankiecie wśród rodziców dzieci. Z ankiety wynika, że chęć skorzystania z opieki przedszkolnej wyraziło dotąd 302 rodziców, co stanowi niespełna 10 procent wszystkich dzieci korzystających z zabrzańskich przedszkoli.
- Liczba ta w całości obejmuje wszystkich chętnych, a więc także rodziców mających pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do przedszkola: pracowników systemy ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - informuje zabrzański magistrat.
Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego maksymalna liczebność dzieci w grupie wynosi 12. W nowym rygorze sanitarnym zabrzańskie przedszkola mogą przyjąć około 50 proc. dzieci zapisanych w roku szkolnym 2019/2020.
18 maja zostaną otwarte:
- Zespół Przedszkoli nr 1
- Przedszkole nr 6
- Przedszkole nr 25
- Przedszkole nr 27
- Przedszkole z Oddziałami Specjalnymi nr 28 im. Janoscha
- Przedszkole nr 36
- Przedszkole nr 38
- Przedszkole nr 39
- Przedszkole nr 41
- Przedszkole nr 43
- Przedszkole nr 45
- Przedszkole nr 47
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16
- Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 16.
Otwarte żłobki i przedszkola. Ile osób może być w sali, jakie środki bezpieczeństwa?
Władze Zabrza podały, że w jednej grupie przedszkolnej będzie mogło znaleźć się 12 dzieci. Jednak, jak podaje strona rządowa, to czy liczba dzieci w żłobku, klubie dziecięcych lub u dziennego opiekuna zostanie ograniczona, jest indywidualną decyzją organu założycielskiego. Decyzja o podziale na grupy oraz ich liczebności powinna wynikać z uzgodnień z lokalną powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, w trakcie których zostałyby uwzględnione indywidualne warunki danej instytucji opieki.
Czy opiekunowie, wychowawcy i pracownicy przedszkola muszą nosić maseczki?
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego mówią jasno o tym, że wychowawcy przedszkolni powinni nosić przyłbice i maseczki podczas sprawowania opieki nad dziećmi. Nie ma jednak takiego obowiązku. Konieczne natomiast jest dezynfekowanie rąk przez osoby dorosłe po wejściu do budynku oraz w trakcie pracy z dziećmi – dozowniki z płynami do dezynfekcji muszą być umieszczone w miejscach niedostępnych dla dzieci. Natomiast dzieci powinny często myć ręce wodą z mydłem, o co ma obowiązek dbać opiekun.
Codzienna dezynfekcja pomieszczeń w przedszkolach to obowiązek
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego mówią jasno o tym, że codziennie muszą być dezynfekowane ciągi komunikacyjne, dezynfekowane powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, ramy łóżeczek lub leżaczków, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba, że jest tyle zabawek, że każde dziecko bawi się inną).