TOP 10 atrakcji w Zabrzu. Na ich odwiedzenie wystarczy jeden dzień
Przygotowaliśmy 10 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Zabrzu, stolicy turystyki postindustrialnej, czyli mieście łączącym bogatą historię przemysłową z ciekawymi atrakcjami. Na odwiedzenie niektórych z nich trzeba wykupić wcześniej bilet, dlatego warto z wyprzedzeniem zaplanować jednodniową wycieczkę. Gwarantujemy, że wszystkie atrakcje zdążycie zwiedzić w ciągu 24 godzin.
Co warto odwiedzić w Zabrzu? Sprawdźcie w poniższej galerii.
Kopalnia Guido
Kopalnia Guido w Zabrzu założona została w latach 50. XIX wieku. Imię otrzymała na cześć swojego właściciela, magnata przemysłowego, Guido Henckela von Donnersmarcka. Wcześniej obszar dawnej kopalni służył jako Kopalnia Doświadczalna M-300, testująca nowe maszyny górnicze. W 1982 roku część wyrobisk udostępniono zwiedzającym jako Skansen Górniczy Guido, który wpisany został do rejestru zabytków. W 2000 r. przystąpiono do demontażu unikatowej, podziemnej kopalni. Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych działania te zostały zatrzymane, a ostatecznie w 2007 roku udało się utworzyć Zabytkową Kopalnię "Guido".
Obecnie obiekt oferuje unikalne doświadczenie zwiedzania podziemnych poziomów. Na poziomie 170 m, zwanym poziomem św. Barbary, można poznać historię górnictwa i kultu patronki górników. Poziom 320 m to kopalnia XX wieku z trasą o długości 2,5 km, pubem i wydarzeniami kulturalnymi. Dla odważnych dostępny jest poziom 355 m, gdzie panuje zupełna cisza i ciemność.
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza to kompleks obejmujący zachowane obiekty i wyrobiska dawnej kopalni "Królowa Luiza" oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Rozbudowana strefa naziemna, zlokalizowana przy Szybie "Carnall", oferuje zwiedzanie zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, 100-letniej parowej maszyny wyciągowej oraz dwóch wystaw tematycznych: "Kopalnia Edisona" i "Niezwykła historia". Dodatkowo można wejść na 31-metrową wieżę szybu "Carnall".
Na zwiedzających Sztolnię Królowa Luiza czeka też ponad 5 km podziemnych tras turystycznych. Jedną z największych atrakcji jest trasa wodna, którą pokonuje się na pokładzie łodzi, płynąc 40 metrów pod ulicami Zabrza. To najdłuższy w Polsce podziemny spływ łodziami.
Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego
Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego w Zabrzu to miejsce poświęcone historii techniki wojskowej XX wieku. Park Techniki Wojskowej mieści się przy ulicy Maurycego Mochnackiego 12 w Zabrzu, tuż obok Parku 12C. Ekspozycja obejmuje zarówno pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej, jak i z czasów Ludowego Wojska Polskiego. Wśród eksponatów znajdują się m.in. czołgi T-34/85 i T-72, transportery BTR-152, MT-LB, Kraz 255B, a także samoloty MiG-21 i An-2. Wszystkie pojazdy są w pełni sprawne technicznie. Sprzęt eksponowany jest zarówno na wolnym powietrzu, jak i w specjalnej hali, gdzie znajdują się eksponaty narażone na zniszczenie.
Szyb Maciej
Szyb Maciej to przykład udanej transformacji dawnej kopalni "Concordia/Pstrowski" w Zabrzu. Dzięki inicjatywie dr. Zbigniewa Bareckiego i DEMEX Sp. z o.o., miejsce to zyskało nowe życie jako studnia głębinowa i centrum kulturalno-gastronomiczne. Będąc na Szlaku Zabytków Techniki, Szyb Maciej oferuje bogatą ekspozycję muzealną, nowoczesny design i wyśmienitą restaurację, kultywując śląskie tradycje górnicze. Co więcej, jest unikalnym w województwie śląskim obiektem, który łączy Szlak Zabytków Techniki ze Szlakiem Kulinarnym "Śląskie Smaki".
Wieża ciśnień
Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego Zabrzu wzniesiona została w 1909 roku według projektu Augusta Kinda i Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości, a jej zasadniczą konstrukcję stanowi 8 filarów na ośmioboku foremnym oraz filar centralny. W 2017 roku wieżę zakupiło Muzeum Górnictwa Węglowego i przeprowadzona została rewitalizacja obiektu. Obecnie znajduje się w niej m.in. kawiarnia, taras widokowy oraz interaktywna wystawa poświęcona charakterystycznemu dla tego regionu węglowi.
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
Otwarty w 1938 roku Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu jest najstarszym ogrodem botanicznym na Górnym Śląsku. Został zaprojektowany przez Fritza Bercklinga. Zajmuje ponad 6,4 ha i składa się z części botanicznej, parkowej, plac zabaw z siłownią oraz szklarni z roślinami tropikalnymi. W 2014 roku w północnej części ogrodu powstał ogród wschodni nazwany "Ogrodem Pięciu Świec", w którym rośnie wiele roślin pochodzących z Dalekiego Wschodu, szczególnie Japonii.
Ogród posiada bogatą kolekcję drzew i krzewów (ponad 500 taksonów), roślin zielnych (ponad 600 gatunków i odmian), Kolekcję Narodową Żurawek, rosarium (ponad 50 odmian róż) oraz ponad 350 taksonów roślin tropikalnych.
Park Miejski (Park im. Poległych Bohaterów)
Zabytkowy Park im. Poległych Bohaterów znajduje się w centrum Zabrza - pomiędzy ulicami Dubiela i Trocera. Przez mieszkańców potocznie nazywany jest Parkiem Dubiela. Został zaprojektowany przez berlińskiego architekta krajobrazu prof. Gustava Allingera. Jego budowa rozpoczęła się w 1924 roku, pomiędzy rzeką Bytomką a zasypanym później Kanałem Sztolniowym. Pierwotnie nosił nazwy "Stadt-Park" (park miejski) lub "Skagerrak-Park". W sierpniu 2012 roku park został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Hotel AdmiralsPalast
Hotel AdmiralsPalast powstał w latach 1924-1928 jako narożny budynek w stylu modernistycznym, z wyraźnymi wpływami art deco. Charakterystycznym elementem jest jego okazała kopuła. W przeszłości na parterze znajdowała się piwiarnia, a następnie kawiarnia i restauracja z salą balową mogącą pomieścić 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z parkietem tanecznym i miejscem dla 300 gości. W części hotelowej dostępnych było 48 pokoi.

Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Zabrzu to wyjątkowe miejsce, uznawane za jeden z ciekawszych XIX-wiecznych tego typu obiektów w Europie Wschodniej. Nazywany jest Domem Życia lub Domem Wieczności, stanowi jedyną materialną pamiątkę po lokalnej społeczności żydowskiej. Na uwagę zasługują nagrobki z datami zapisanymi w języku hebrajskim i według kalendarza żydowskiego, czyli od 7 października 3761 r. pne. Zwiedzanie wymaga wcześniejszego kontaktu ze Stowarzyszeniem Zachor.
Arena Zabrze
Arena Zabrze to nowoczesny stadion o pojemności wynoszącej blisko 24,6 tys. widzów. Stadion w obecnej lokalizacji istnieje od 1934 roku. W latach 2011-2016 zmodernizowano go i wybudowane zostały trzy trybuny. Od 2022 roku trwa budowa czwartej trybuny, która powiększy pojemność do około 32 tysięcy.
Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 57 tys. m2. Podgrzewana murawa o wymiarach 105 x 68 m otoczona jest dwoma poziomami w pełni zadaszonych trybun. Obiekt oferuje rozbudowane zaplecze gastronomiczne i sanitarne, klub biznesowy, loże VIP oraz niezbędne pomieszczenia techniczno-magazynowe.