Dzieci wymagają uwagi opiekunów przez całą dobę.

i

Autor: pixabay

Wiadomości

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od stycznia 2025 r. Rząd ustalił kwotę

2024-11-13 12:48

Świadczenie pielęgnacyjne w 2025 będzie znacząco wyższe. Kwota świadczenia została zapisana w Monitorze Polskim i wejdzie w życie od stycznia. Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, opiekunowie niepełnosprawnych dzieci są zobowiązani do wypełnienia wniosku i złożenia go w urzędzie gminy.

Nowe świadczenie pielęgnacyjne to wsparcie finansowe z budżetu państwa dla osób, które nie podejmują pracy lub z niej rezygnują, żeby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Najczęściej dotyczy to rodziców niepełnosprawnych dzieci, ale także dorosłych dzieci, które opiekują się niepełnosprawnymi rodzicami w podeszłym wieku.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego od 2025 roku

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie wypłacane jest w kwocie 2988 zł.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2025 roku ulegnie zmianie i wyniesie 3287 zł.

Kwota została zapisana już w Monitorze Polskim więc jest obowiązująca.

Skąd taka podwyżka? Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego każdego roku związana jest ściśle z kwotą minimalnego wynagrodzenia. Mówi o tym wyraźnie ustawa:

Wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja

- czytamy w ustawie o świadczeniu wspierającym.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne wymagane jest wypełnienie odpowiedniego wniosku i złożenie go w urzędzie. W większości gmin i miast to zadanie realizują najczęściej ośrodki pomocy społecznej lub centra usług społecznych.

Osoba wymagająca opieki musi posiadać ważne orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (takie orzeczenie zawiera informację w punktach 7 i 8 o treści: „wymaga”) albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Nowe świadczenie pielęgnacyjne przysługuje następującym opiekunom:

  • matce albo ojcu,
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

Podsumowując, można się starać o świadczenie opiekuńcze na osobę dorosłą i pobierać je na matkę lub ojca. Po spełnieniu wymogów, należą się pieniądze za opiekę nad rodzicami na identycznych zasadach, jak pieniądze za opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Czy można pracować i pobierać świadczenie pielęgnacyjne

Zgodnie z nową ustawą istnieje możliwość łączenia aktywności zawodowej, bez żadnych ograniczeń, z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Od 1 stycznia 2024 r., przy ustalaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego zatrudnienie lub inna praca zarobkowa opiekuna - jej rodzaj, wymiar, miejsce wykonywania ani wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia nie mają żadnego wpływu na prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Podwójne świadczenie pielęgnacyjne

W przypadku, gdy opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym niepełnosprawnym dzieckiem do 18. roku życia, wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest podwyższana o 100 proc. na drugą i każdą kolejną osobę. Warunkiem jest złożenie wniosku przez opiekuna o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego.

QUIZ wiedzy ogólnej i doświadczenia. Zaufaj intuicji i zdobądź komplet punktów

Pytanie 1 z 11
Na początek coś łatwego. Chodzenie na bosaka oznacza gołą stopą. A gdy chodzisz bez skarpetek, ale w sandałach, to: