Wyprzedzanie na pasach

i

Autor: Policja Śląska

Na drogach

Wyprzedzanie na pasach kosztowało zakaz prowadzenia pojazdów. "Wszyscy tak robią"

Policja Śląska pokazała nagranie kierowcy wyprzedzającego na przejściu dla pieszych. Decyzją sądu, kierowca dostał wysoki mandat i zakaz prowadzenia pojazdów przez pół roku. Tylko, gdzie tu jest manewr wyprzedzania? Zdecydował VAR jak na meczu piłkarskim. Tłumaczymy przepisy ruchu drogowego.

Śląscy policjanci z drogówki są wyczuleni na łamanie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza jeśli chodzi o te, które dotyczą jednocześnie kierowców i pieszych. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych należy właśnie do tej grupy. Przekonał się o tym kierowca w Tychach, który jechał ulicą Oświęcimską w kierunku Bierunia. Za ten manewr spotkała go dotkliwa kara mandatu oraz zakazu prowadzenia pojazdów na pół roku!

Wyprzedzał na psach, ale o tym nie wiedział

Uwagę policjantów zwrócił jeden z kierujących, jadący lewym pasem ruchu w kierunku Bierunia, który wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Policjanci zatrzymali do kontroli kierującego volvo i nałożyli na niego, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, mandat w wysokości 1500 złotych.

49-letni mieszkaniec Gliwic nie przyjął mandatu, bo był przekonany, że nie zrobił niczego złego. Całość materiałów wraz z nagraniem została przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie kierującego.

Kierowca prawdopodobnie nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że wykonuje manewr wyprzedzania. Jechał swoim pasem ruchu, nie używał kierunkowskazu i nie zmieniał pasa ruchu.

Zobacz nagranie

Co to jest wyprzedzanie

Zgodnie z obowiązującą definicją, wyprzedzanie w ruchu drogowym jest przejeżdżaniem obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Dla odróżnienia, omijanie jest przejeżdżaniem obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a wymijanie to przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku.

Jak więc widać, wyprzedzanie wcale nie musi się wiązać ze zmianą pasa ruchu. Na jezdniach dwukierunkowych, gdy przejeżdżamy obok innego samochodu, także wyprzedzamy, chociaż jedziemy na wprost. 

I właśnie prawdopodobnie nieznajomość tej definicji zgubiła kierowcę, bo sąd zasądził bardzo wysoką karę.

Ale, jak widać, nie tylko ukarany kierowca, ma problemy z przepisami ruchu drogowego. Niektórzy inni kierowcy także nie widzą w jego zachowaniu niczego złego i komentują:

Półroczny zakaz za takie coś? Przesada - pisze jeden z internautów.

Można było naprawdę sobie darować ten mandat bo to wyprzedzanie było minimalne - pisze kolejny.

Tylko w Polsce jest tak zj... przepis, że to właśnie jest wyprzedzanie. Nigdy mi się nie zdarzyło w innych krajach, żebym dostał mandat za to - pisze jeszcze inny internauta.

Co grozi za wyprzedzanie na pasach

Mandaty za wykroczenia na przejściach dla pieszych są kosztowne. Za wyprzedzanie na przejściu lub przed nim mandat wynosi 1500 złotych i 15 punktów karnych.

Kierowca, który nie przyjął mandatu w Tychach, usłyszał jednak znacznie wyższą karę w sądzie. Poza grzywną 2000 złotych oraz kosztami postępowania sądowego, sędzia orzekł również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 6 miesięcy

W połowie 2021 roku obowiązywać zaczęły przepisy między innymi zmieniające zakres obowiązków, jakie ciążą na kierowcach i osobach pieszych właśnie w obrębie przejść dla pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię.

Przepisy te bezwzględnie zabraniają kierującemu pojazdem:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych
  • wyprzedzania pojazdu bezpośrednio przed przejściem (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany)
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 10
Czy autostradą można jechać z prędkością 30 km/h?