Ile osób zostało poszkodowanych wskutek wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice?
W środę, 22 stycznia w godzinach porannych w kopalni Knurów-Szczygłowice doszło do zapalenia metanu w ścianie XVII pokładu 405/1 poniżej poziomu 850 m. W momencie zdarzenia w pobliżu ogniska pracowało 44 górników. 16 z nich zostało poszkodowanych, przy czym 15 osób zostało przetransportowanych do szpitali. Łącznie siedmiu górników trafiło do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jaki jest ich stan?
Stan niektórych jest bardzo ciężki. Górnicy ci mają poparzenia II i III stopnia. Do leczenia górników wykorzystamy wszystkie dostępne środki - skorzystamy z komory hiperbarycznej oraz będziemy użytkować produkty z naszego banku tkanek - mówi redakcji "ESKI" Karolina Ziółkowska, chirurg z Siemianowickiej Oparzeniówki.
Lekarka dodaje, że górnicy doznali poparzeń ciała, których powierzchnia waha się od 35 do 85 procent - w zależności od pacjenta. Wiadomo też, że dwóch górników przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, pozostali poszkodowani ulokowani zostali na oddziale ogólnym. Uczestnicy wypadku mają od 29 do 50 lat.
Zobaczcie zdjęcia z porannej konferencji prasowej, która odbyła się przed kopalnią Knurów-Szczygłowice.
Jaka jest przyczyna zapalenia się metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice?
Przypomnijmy, że do działań ratowniczych skierowano 12 zastępów ratownictwa medycznego oraz trzy śmigłowce LPR. Na miejsce skierowano także ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim.
Obecnie przyczyny wypadku w Knurowie nie są jeszcze znane. Artur Rozmus, członek zarządu JSW zapowiedział, że zbada je specjalna komisja. - Czekamy na możliwość wizji, która będzie decydowała o przyczynach tego zdarzenia. Obserwując monitoring sieci wentylacji w tym rejonie, widzimy podniesiony poziom tlenu węgla, który może świadczyć o sytuacji pożarowej - zaznacza Rozmus.