Na tych wsiach nie ma łatwego życia. Nowy ranking. Są wśród najgorszych w województwie śląskim

i

Autor: UM Lelów Na tych wsiach nie ma łatwego życia. Nowy ranking. Są wśród najgorszych w województwie śląskim

Ranking

Wybrano wsie najgorsze do życia w województwie śląskim. Jakość życia nie zadowoli każdego

2024-06-14 22:31

Pod koniec ubiegłego roku opublikowano ranking "Gmina Dobra do Życia" za rok 2023‬.Wynika z niego wprost, jakie miasta, miasteczka a także wsie są najlepsze do życia. Jest też ciemna strona tego rankingu pokazująca, gdzie jakość życia nie jest tak dobra, jak mogłoby się wydawać. Choć są najgorsze do życia, to i tak są wyżej w rankingu niż np. Świętochłowice.

Ranking Gmin Dobrych do Życia. Na tych wsiach dobrze nie jest

Już po raz trzeci opublikowano ranking "Gmin Dobrych do życia". Zestawienie pokazuje, w jakich miastach, miasteczkach, gminach czy wsiach żyje się mieszkańcom na dobrym poziomie. W opracowaniu zestawienia brał udział prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Zestawienie bierze pod uwagę 63 różne wskaźniki, na podstawie których określa się, jak dobrze, bądź jak źle żyje się w danych gminach. 

Wśród wskaźników były m.in.:

  • dostępność zieleni,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • budżet gmin,
  • wydatki inwestycyjne,
  • jakość dróg,
  • sieć wodociągów i kanalizacji,
  • poziom edukacji,
  • liczba przedszkoli i szkół,
  • zasobność bibliotek.

Najlepszą gminą do życia jest...

Tu nie ma żadnego zaskoczenia. Po raz kolejny wygrała gmina Kleszczów z województwa łódzkiego, która w tego rodzaju zestawieniach z reguły jest na pierwszym miejscu bijąc na łeb, na szyję większe od siebie miasta, w tym stolicę kraju, Warszawę. Najwyżej sklasyfikowaną miejscowością z województwa śląskiego jest... również wieś. Chodzi o Boronów, który zajął 61. miejsce w zestawieniu ogólnopolskim, a zarazem jest najlepszą gminą do życia w Śląskiem, gdzie wyprzedza Katowice i Bielsko-Białą - najwyżej sklasyfikowane miasta w zestawieniu. Same śląskie wsie zresztą - mowa o tych najlepszych, w rankingu prezentują się bardzo dobrze wyprzedzając w rankingu wiele śląskich miast pokazując, że nie wielkość świadczy o tym, jak dobrze żyje się w danym mieście, a jakość i organizacja życia w całej miejscowości. 

Najgorsze do życia wsie na Śląsku są... nadal lepsze od niektórych miast

Z rankingu "Gmin Dobrych do Życia" można również wyciągnąć dane dotyczące poszczególnych wsi, w których ta jakość życia nadal pozostawia wiele do życzenia. Co jednak ciekawe, a wręcz zaskakujące, mimo że kilka z nich znalazło się wśród tych najgorszych, to i tak jakością życia potrafią przebić takie miasta, jak Piekary Śląskie czy Świętochłowice. Do reszty miast jest im już natomiast bardzo daleko. Jakie wsie znalazły się w zestawieniu zobaczycie poniżej. 

Najgorsze wsie do życia w woj. śląskim. TOP 10