Wszystkich Świętych na cmentarzu w Katowicach-Piotrowicach

i

Autor: Agata Olejarczyk

Wszystkich Świętych 2023

Wszystkich Świętych na cmentarzu w Katowicach-Piotrowicach [GALERIA]

Uroczystość Wszystkich Świętych to ważne święto w wierze katolickiej. 1 listopada czcimy wszystkie święte osoby oraz zmarłych. Dlatego tego dnia odwiedzamy groby bliskich, przynosimy stroiki i znicze. To również czas spotkań z dawno niewidzianą rodziną i okazja do zadumy nad kruchością ludzkiego życia.

Zgodnie z tradycją, Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy. Tego dnia powinniśmy przystanąć na chwilę, odetchnąć od zgiełku codzienności i zastanowić się nad swoim życiem. Zwykle jest to też okazja, by spotkać się z rodziną nad grobami bliskich zmarłych i wspólnie się za nich pomodlić.

1 listopada wieczorem na cmentarzu w Katowicach-Piotrowicach nie było widać wielu ludzi. Ale mnogość zapalonych zniczy, rozświetlających ciemne alejki każe przypuszczać, że nekropolię musiały wcześniej odwiedzić tłumy. Niezwykle klimatyczna atmosfera sprzyjała wewnętrznym przemyśleniom.

Zobacz, jak w dniu Wszystkich Świętych wyglądał cmentarz w Katowicach-Piotrowicach:

Kto jest pochowany na cmentarzu w Katowicach? 

Na cmentarzu przy ul. Armii Krajowej pochowane są m.in. ofiary pacyfikacji kopalni Wujek - Ryszard Gzik i Zbigniew Wilk. Pochowano tutaj również muzyka grupy Dżem, Pawła Bergera, który kilkanaście lat temu zginął w tragicznym wypadku samochodowym w Jaworznie.