Wiadomości

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zginął górnik. Kilku zostało rannych

17 kwietnia w Kopani Mysłowice-Wesoła doszło do wstrząsu. Kilku górników zostało poszkodowanych. Niestety, jak przekazała w nocy Polska Grupa Górnicza, zmarł jeden z najciężej rannych górników. Zdarzenia nie przeżył 43-letni mężczyzna.

Wstrząs w Kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje górnik

W środę, 17 kwietnia około godziny 20.35 w Kopalni Mysłowice-Wesoła, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, doszło do wstrząsu o dużej sile. Wstrząs był tak silny, że odczuli go na powierzchni mieszkańcy wielu miast od Mysłowic, przez Imielin, Sosnowiec aż do Katowic. W bezpośredniej strefie zagrożenia przebywało 14 pracowników. 

Dziewięciu z nich odniosło takie obrażenia, że niezbędny był ich transport do szpitala. Jeden z górników był reanimowany.

9 pracowników zostało poszkodowanych. Natomiast wezwano służby ratunkowe. Niestety lekarz, który przybył na miejsce, stwierdził zgon jednego z pracowników. Wypadkowi uległ 43-letni górnik z 14-letnim stażem pracy - przekazała RMF FM Aleksandra Wysocka-Siembiga, rzeczniczka PGG.

Ranni górnicy trafili do szpitali. Prace w strefie zagrożenia zostały wstrzymane. Akcja ratownicza zakończyła się przed godziną pierwszą.

Wstrząs został zlokalizowany na poziomie 865 metrów (wcześniej podawano, że 665 m). Był to samoistny wstrząs górotworu. Prace w strefie zagrożenia zostały oczywiście wstrzymane. Jak podkreśla rzeczniczka szczegółowe okoliczności wypadku będą wyjaśnianie.

Zobaczcie w galerii zdjęcia z akcji ratowniczej.

Kolejny wstrząs w Kopalni Mysłowice-Wesoła

Przypomnijmy, że jest to kolejny wstrząs w tej Kopalni. Do podobnego zdarzenia doszło tam pod koniec marca. Poszkodowanych zostało wówczas czterech górników.

W wyniku częściowego zawalenia chodnika i obsypania skał ranni zostali górnicy, pracujący w zagrożonym rejonie. Górnicy doznali urazów m.in.: stłuczenia głowy, łokcia, podejrzenie złamania kości podudzia. Więcej o tym zdarzeniu pisaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, gdzie w przeciągu 20 lat dochodziło do najsilniejszych wstrząsów na Śląsku:

  • 1992 (kopalnia Czeczot) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J
  • W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

W Polsce wstrząsy powodowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM - eksploatacja złóż miedzi oraz w rejonie Bełchatowa - kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych.