KWK Mysłowice-Wesoła

i

Autor: Kasia Zaremba/PAP KWK Mysłowice-Wesoła

Wiadomości

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo

2024-05-17 15:38

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zajmuje się sprawą wstrząsu w kopalni KWK Mysłowice-Wesoła. W wyniku wypadku życie straciło trzech górników, a dziesięciu zostało poszkodowanych.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła, do którego doszło we wtorek 14 maja br. Sprawę przejęła z Prokuratury Rejonowej w Mysłowicach. W wyniku zdarzenia zginęło trzech górników, a dziesięciu doznało obrażeń ciała.

Śledztwo prowadzone będzie pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Prokuratura i policja zabezpieczają materiały dowodowe, w tym m.in. niezbędną dokumentację.

- Na miejscu zdarzenia pracował prokurator, który przeprowadził oględziny zwłok 3 pokrzywdzonych. W trakcie śledztwa Prokuratura będzie współpracowała z nadzorem górniczym, który także wyjaśnia przyczyny i okoliczności zdarzenia - poinformował Aleksander Duda, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Prowadzenie śledztwa prokurator powierzył Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W sprawę zaangażowani byli także funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Okoliczności, w których doszło do tragedii, ustalą policyjni śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W sprawę zaangażowani byli także funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Tragiczny wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła

Do wstrząsu w KWK Mysłowice-Wesoła doszło w nocy z poniedziałku na wtorek z 13 na 14 maja br. na głębokości 665 metrów. W rejonie zagrożenia znajdowało się wtedy 15 górników, z czego 11 udało się wycofać samodzielnie. Rozpoczęto akcję ratowniczą, w wyniku której we wtorek odnaleziono trzech górników. Niestety dwóch nie przeżyło wypadku. Ostatni poszukiwany górnik odnaleziony został w środę nad ranem. Lekarz potwierdził jego zgon.

Był to już drugi śmiertelny wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła w tym roku. Do pierwszego doszło 17 kwietnia. W wyniku wstrząsu zginął górnik, a 8 zostało poszkodowanych.