Wojewoda wprowadził kolejne zakazy. Dotyczą korzystania z Dzierżna Dużego i Kłodnicy

i

Autor: Archiwum

Wiadomości

Wojewoda wprowadził kolejne zakazy. Dotyczą korzystania z Dzierżna Dużego i Kłodnicy

Sytuacja na zbiorniku wodnym Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego wciąż jest dramatyczna. Od początku sierpnia odłowiono już blisko 127 ton śniętych ryb. Wojewoda śląski wydał nowe zakazy dotyczące korzystania z wód jeziora, Kanału Gliwickiego oraz rzeki Kłodnicy.

Zakaz korzystania z wód Kłodnicy, zbiornika Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego

28 sierpnia wojewoda śląski Marek Wójcik wydał dwa rozporządzenia porządkowe dotyczące korzystania z wód rzeki Kłodnicy, zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego. Pierwsze wprowadza zakaz korzystania z wód sekcji IV Kanału Gliwickiego na odcinku od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec. Drugie rozporządzenie wprowadza zakaz korzystania z wód rzeki Kłodnica ponad Dzierżnem Dużym, z samego jeziora oraz ujścia rzeki do Kanału Gliwickiego. Oba zakazy obowiązują do 6 września br.

Jednocześnie wojewoda uchylił poprzednie rozporządzenie, które nie obejmowało zakazem fragmentu Kłodnicy ponad jeziorem Dzierżno Duże. Po raz pierwszy zakaz został wprowadzony 5 sierpnia po ujawnieniu w wodach Dzierżna Dużego wysokiego stężenia „złotej algi” i masowego śnięcia ryb.

Rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Alicja Waliszewska, poinformowała PAP, że nowy zakaz wprowadzono na wniosek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach "w celu zapobiegania śnięciu ryb".

Kolejne rozporządzenie wojewody śląskiego przedłużyło obowiązywanie zakazu korzystania z wód Kłodnicy na odcinku od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Zakaz ten przedłużony został do 16 września. Powodem jego wprowadzenia jest prowadzenie na rzece Kłodnica eksperymentu przy użyciu nadtlenku wodoru, który ma na celu neutralizację „złotej algi” w wodzie.

Eksperyment prowadzony jest na rzece Kłodnica, ponieważ to tamtędy przepływa woda ze „złotą algą”, która przepływa przez Kanał Gliwicki z Dzierżna Dużego, a następnie trafia do Odry. Według danych przekazywanych przez Śląski Urząd Wojewódzki, eksperyment spowodował zmniejszenie poziomu „złotej algi” w wodzie o 90-99 proc.

Czego dotyczą zakazy?

Zakazane jest w szczególności: spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodami.

Zakaz nie dotyczy m.in. działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych.

Sytuacja na Dzierżnie Dużym i IV sekcji Kanału Gliwickiego

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach od 3 do 29 sierpnia z jeziora Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego wyłowiono już łącznie blisko 126,5 ton śniętych ryb. Tylko w dniu 29 sierpnia łącznie odłowiono 692 kilogramy śniętych ryb. Działania wciąż są kontynuowane.

Prosty quiz o Polsce. Te pytania nie powinny sprawić Ci trudności

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym królem Polski?