Tina Turner w Katowicach

i

Autor: Ireneusz Kaźmierczak

Muzyka

Wielka kariera Tiny Turner zaczęła się w katowickim Spodku. To nie żart

Tina Turner nie żyje. Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. Dziś mało kto pamięta, że piękna kariera solowa Tiny Turner rozpoczęła się od dwóch koncertów w Katowicach, gdzie wystąpiła w Spodku. Jej występ wspominają uczestnicy koncertów.

Tina Turner zmarła po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 83 lat. O śmierci artystki w środę 24 maja dowiedział się już cały świat, bo zrobiła karierę porównywalną chyba tylko z Elvisem Presleyem. Artyści składają jej dziś hołd i podkreślają, jak wielki wpływ miała na ich twórczość.

- Tina Turner, Królowa Rock'n'Rolla zmarła w wieku 83 lat po długiej chorobie. Odeszła w swoim domu w Kusnacht, w pobliżu Zurichu. Świat stracił legendę muzyki i wzór do naśladowania - poinformował rzecznik prasowy legendarnej artystki.

Tina Turner w Katowicach

Niewiele osób wie, że Tina Turner tak naprawdę karierę solową rozpoczęła od trasy koncertowej po Europie, w trakcie której odwiedziła także Polskę. W Katowicach wystąpiła na dwóch koncertach w Spodku, granych z godzinną przerwą z okazji Dnia Górnika 4 grudnia 1981 roku. Dzień później śpiewała w czeskiej Pradze.

Energii, jaka biła ze sceny, nie dało się porównać z niczym, co wcześniej widziało kilkadziesiąt tysięcy fanów artystki. Koncert wspomina Jan Yahu Pawul, wówczas początkujący DJ.

Koncert Tiny Turner w Spodku

Zobacz zdjęcia udostępnione przez Ireneusza Każmierczaka

- Było to dla mnie, młodego wtedy deejaya disco, przeżycie absolutnie kosmiczne. Rewelacyjna muzyka, muzycy, tancerki i sama Tina. Pamiętam to dzisiaj jak przez mgłę, ale pamiętam bo czegoś takiego nigdy się nie zapomina - mówi Jan Yahu Pawul, który na koncert wybrał się z żoną i córeczką. 

Dodaje, że ochrona koncertu nie chciała wpuścić córki z uwagi na zbyt wielki hałas w czasie występu. - Córka płakała, wzbudzając sensację. Przypadkiem zauważył to ktoś z ekipy Tiny, bo nie mówił po polsku, a chyba sprawdzał, jak to wygląda na bramkach, no i nakazał ją wpuścić - mówi Jan Yahu, który dwa koncerty Tiny zobaczył siedząc w pierwszym rzędzie.

W podobnym tonie wypowiada się Ireneusz Kaźmierczak, dzisiaj uznany fotograf z Tychów, zdobywca wielu nagród w profesjonalnych konkursach dla fotoreporterów.

- Znałem muzykę Tiny Turner z Trójki. „Nutbush City Limits”, „River Deep, Mountain High” słyszałem w radiu. Co innego słyszeć, a co innego zobaczyć - mówi Ireneusz Kaźmierczak. Energia, witalność, jej niesamowity głos… Fantastyczny zespół, chórki… I Tina w tej pięknej krótkiej sukience.

Tina Turner solową karierę rozpoczęła po rozwodzie z Ike Turnerem - toksycznym partnerem życiowym i scenicznym. W 1981 wystąpiła gościnnie w programie Saturday Night Live, w którym zaśpiewała utwór „Hot Legs” w duecie z Rodem Stewartem. Niedługo później przyjęła propozycję supportowania grupy The Rolling Stones podczas ich trasy koncertowej po Ameryce Północnej. Od tego czasu nie śpiewała już w kasynach i podrzędnych dyskotekach i mogła rozpocząć samodzielną działalność, której początkiem były koncerty w Katowicach.

Tina Turner w Polsce

Tina Turner wystąpiła w Polsce na pięciu koncertach: w 1981 roku artystka wystąpiła dwa razy na scenie w Spodku w Katowicach i raz na Torwarze w Warszawie, w 1996 na Stadionie Gwardii w Warszawie, a w roku 2000 w Sopocie.

Największe przeboje Tiny Turner

  • "What You Get Is What You See"
  • "We Don't Need Another Hero"
  • "I Don't Wanna Lose You"
  • "Foreign Affair"
  • "Look Me In the Heart"
  • "Golden Eye"
  • "Tonight"
  • "What's Love Got To Do With It"
  • "Private Dancer"
  • "The Best"
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/