Inwestycje

Wiadukt nad DK86 zostanie zburzony. A potem powstanie od nowa. Kosztowna operacja w Śląskiem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wybudowanie nowego wiaduktu nad DK86 w ciągu ul. Wolności w Będzinie. Zanim do tego dojdzie, odbędą się prace rozbiórkowe, które znacznie utrudnią życie kierowcom.

Przebudują wiadukt nad DK86 w Będzinie

GDDKiA wyłoniło wykonawcę przebudowy wiaduktu w Będzinie. Do konkursu wystartowało osiem podmiotów, a najdroższą ofertę przedstawiła firma  Przedsiębiorstwo Inżynieryjne "IMB-Podbeskidzie" Spółka z o.o. ze Skoczowa, która opiewała na blisko 14 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego Mostkol z Moskorzewa. Ich oferta mieściła się w ramach finansowych GDDKiA, które chciało przeznaczyć na tę inwestycję  9 887 382 zł. Firma z Mostokrzewa zaoferowała niewiele ponad 9,7 mln zł. 

Inwestycja będzie zrealizowana w formule Projektuj i Buduj. Wykonawca będzie miał do sporządzenia dokumentację  projektową wraz z projektem czasowej i stałej organizacji ruchu, a także uzyska niezbędne decyzje i pozwolenia.

Ponad 2 lata utrudnień na DK86

Po zakończeniu prac nad dokumentacją i pozwoleniami, wykonawca przystąpi do robót budowlanych. Najpierw będzie musiał rozebrać istniejące obiekty nad DK86 w Będzinie, czyli wiadukt drogowy i kładkę dla rowerów. W ich miejsce wybuduje nowy obiekt oraz uzyska dokumenty formalne zezwalające na jego użytkowanie. Po zakończeniu prac zostanie wprowadzona docelowa organizacja ruchu. 

Wyburzenie kładki nad DK86 w Będzinie, którą biegnie ulica Wolności, spowoduje bardzo dużo utrudnień dla kierowców poruszających się tą trasą. Kierowcy na co dzień jadą nią w stronę m.in. właśnie Będzina, ale też Częstochowy czy np. na lotnisko Pyrzowice. Utrudnienia na trasie potrwają dokładnie 28 miesięcy od daty podpisania umowy.